Garantujeme vám, že takhle krémovou polévku jste ještě nejedli!
Proto musíte vyzkoušet tyto recepty na kaldoun, polévku vašich snů!
Polévka je plná křehkého masa, zeleniny a smetany, která jí dá úplně jiný rozměr než jste u běžných polévek a vývarů zvyklí.
Tak kterou vyzkoušíte jako první?
Naše recepty
Historie svátku svatého Martina
Husí kaldoun neodmyslitelně patří k oslavám svátku svatého Martina, který každý rok slavíme 11. listopadu. Novodobé tradice jsou spjaté s podáváním různých pochutin z husy či kachny a hlavně svatomartinského vína. Pojďme se podívat, co kromě nabyté hostiny, předcházelo vzniku tohoto svátku.
Martin z Tours, dnes známý jako svatý Martin se narodil roku 316. Během svého mládí byl velmi ovlivněn svým otcem, na jehož přání a k Martinově nelibosti, se stal vojákem. I přes svůj odpor byl velmi úspěšným vojákem a brzy se dočkal povýšení.
Po návratu z armád, žil jako poustevník a v roce 372 se stal biskupem. Po zbytek života žil velmi skromným životem. Roku 397, během jedné ze svých misijních cest zemřel. Dožil se, na tu dobu, úctyhodných 81 let a jeho pohřeb se konal právě 11. listopadu, na který se vztahuje tento svátek.
K oslavám tohoto svátku patří nedomyslitelně husa, které podle pověsti Martina během jeho kázání rušily, a proto si musí svůj trest během jeho svátku odpykat na pekáči.
Jiná pověst zase říká, že Martin neměl velký zájem na tom, být jmenován biskupem a schoval se před tímto jmenováním do husníku mezi husy. Ty ho ale svými hlasitými projevy prozradily.
Oslavy historicky připadaly na období, kdy končil zemědělský rok, úroda již byla sklizena a uchována a byla to jedna z posledních velkých oslav před nadcházejícím šestitýdenním půstem.
Na svatomartinskou tabuli tradičně patřilo husí maso, které se zdělalo do posledního kousku, kdy drůbky se použily do kaldounu, z jater se udělala paštika nebo se osmažili na husím sádle a zbytek byla již tradiční pečínka.
Vedle masa je tradičním pokrmem pečivo známé jako svatomartinské rohlíky, rohy nebo podkovy.