Fandíte pochoutkám z různých druhů ovoce? Pak rozhodně vyzkoušejte recepty na kdoule.
Ještě jste neměli tu možnost tuto zajímavou surovinu vyzkoušet? To je škoda.
Má totiž zcela charakteristickou chuť, takže vaše chuťové pohárky budou jásat s každým dalším soustem.
Potěšte své blízké, kamarády nebo třeba i kolegy z práce a vyrobte jim něco skvělého na zub, za co vás budou zbožňovat!
Naše recepty
Kdouloň obecná
Říká se jí také Kdouloň podlouhlá (Cydonia oblonga) mnozí z nás ani neznají, a to i přesto, že je tento ovocný strom znám již více než 4 000 let. Faktem je, že tento druh ovoce se řadí spíše k těm méně známým, což je velká škoda.
Je to vynikající ingredience na přípravu aromatických marmelád a džemů, které má vysoký obsah pektinu. Když nasajeme její vůní, cítíme kombinaci intenzivní vůně jablka s hruškou.
Pokud umístíme jeden takový plod do uzavřené místnosti, dokáže jí zaplnit během chvilky vůní podobně jako svíčka, která hoří několik minut. Bohužel se nepěstuje příliš ve velkém, najdeme ji jen v hrstce zahrad a to hlavně v teplejších oblastech.
Věřte, že když ji ochutnáte v syrovém stavu, budete se šklebit ještě za týden. Plod Kdouloně obecné je totiž velmi tvrdý a trpký. Jakmile však projde tepelnou úpravou, její chuť se zlepší o 200 % a vy si jí nebudete moci vynachválit.
Kde se dá kdoule ochutnat?
Aktuálně se vyskytuje zejména v oblasti Středozemí a ve střední Asii. U nás se dříve také pěstovala ve velkém, ale později ustoupila jablkům. Jinak na ní můžeme narazit ve středních Čechách a na jižní Moravě.
Dokonce existují i taková místa, kde se z těchto plodů stala tzv. pláňata. Co se týká koupě kdoulí, v běžné síti distributorů je určitě nenajdeme, je však možné zakoupit různé produkty, které se z nich vyrábí. Jinak je dobré oslovit soukromé pěstitele, jestli vám kdoule prodají.
Co obsahují?
Pro začátek je dobré zmínit, že jsou přímo nadupané pektinem, díky čemuž se toto ovoce snadno a rychle želíruje, navíc je vynikající ingrediencí, ze které se dá vyrobit želé v čistě přírodním duchu.
Kromě 10 % cukrů, obsahují také vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B, vonné silice, trpké třísloviny, a také minerální látka jako je zinek, draslík, vápník, měď, železo či fosfor.
Jaké mají tyto plody účinky?
- Podpora trávení.
- Pomoc při žaludečních problémech a zánětech.
- Prevence nadýmání, nechutenství a průjmu.
- Regulace obsahu vody v těle.
- Detoxikace organismu.
- Snižování hladiny cholesterolu.
Co se dá z plodů vytvořit?
- Džem
- Marmeláda
- Kompot
- Sladké koláče
- Masové pokrmy
- Pleťové masky
- Sušené plody