Balicí plyny
Věděli jste, že do mnoha potravinových obalů se přidávají plyny a ne všechny obaly obsahují stejné plyny?
Prostor v obalech potravin se často vyplňuje jiným plynem než vzduchem. Potravinářské společnosti odstraní vzduch v tomto prostoru a nahradí ho jiným plynem.
U nás se dozvíte, proč se plyny vůbec do obalů používají, jaké různé plyny nebo směsi existují a k čemu vlastně jsou.
Na jaké balicí plyny můžeme v potravinách narazit?
-
E939 - HeliumKategorie: Balicí plyny
-
E941 - DusíkKategorie: Balicí plyny
-
E948 - KyslíkKategorie: Balicí plyny
-
E949 - VodíkKategorie: Balicí plyny
Jaký mají balicí plyny význam v potravinářství?
Balení v modifikované (ochranné) atmosféře nahrazuje vzduch uvnitř obalu specifickým plynem nebo směsí plynů, aby chránily potraviny a zpomalovaly jejich kažení.
Ke znehodnocení dochází v důsledku jednoho nebo více z následujících:
- Mikroorganismy: Mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky a plísně, mohou růst v potravinách a zkazit je. Balení v modifikované atmosféře pomáhá zpomalovat růst těchto mikroorganismů tím, že snižuje nebo nahrazuje kyslíkové mikroorganismy, které potřebují k přežití.
- Enzymy: Enzymy jsou přirozeně se vyskytující látky, které způsobují zrání plodin. Podívejte se i na naše články o různých plodinách.
- Oxidace: K oxidaci dochází, když se spotřební materiál dostane do přímého kontaktu se vzduchem; kyslík ve vzduchu může způsobit žluknutí a zatuchnutí, když tuky oxidují. Oxidace může také způsobit zabarvení potravin.
- Vystavení světlu: Plyny samy o sobě nemusí nutně pomáhat chránit před světlem, ale obal použitý v kombinaci s plyny může pomoci se snížením vystavení světlu, pokud je to prospěšné.
- Hmyz, hlodavci, paraziti atd.: Plyny ve spojení s obalem mohou vytvořit bariéru, která brání pachu potravin, jenž láká škůdce.
- Fyzické poškození: Příkladem balení v ochranné atmosféře, který se používá k prevenci fyzického poškození, je dusík, který najdeme v sáčcích na brambůrky. Má spoustu různých využití, ale funguje i jako ochranný polštář proti těžkým taškám a krabicím při přepravě.
- Teplota: Vyšší teploty urychlují kažení potravin. Když se vrátíme k sáčku na brambůrky, dusík v sáčku také dobře funguje s vícevrstvou konstrukcí sáčku pro regulaci teploty. Vnitřní fóliové obložení funguje nejprve jako kyslíkový štít a také jako teplotní bariéra.
- Čas: Čas je nepřítel. Mnoho položek v tomto seznamu, jako jsou mikroorganismy, enzymy a oxidace, potřebuje čas na růst a vývoj. Balení v modifikované atmosféře bojuje s tímto nepřítelem tím, že inhibuje růst enzymů a mikroorganismů, čímž potravině dodává tolik potřebný čas.
Výhody balicích plynů
- Delší doba trvanlivosti ve srovnání s jinými konvenčními způsoby skladování.
- Zlepšení vizuální přitažlivosti balených produktů.
- Zachování živin potravin.
- Dlouhodobé uchování čerstvosti potravin.
- Eliminace chemických přísad/konzervačních látek.
- Zachování původních chutí potravin.
Nevýhody balicích plynů
- Jednou z hlavních nevýhod je cena – existují levnější způsoby balení potravin.
- Menší spotřebitelská základna.
- Složité na balení.
- Vyžaduje se vyšší úroveň zajištění kvality.
Je balení v modifikované atmosféře bezpečné?
Balení potravin v ochranné atmosféře není úplně bez rizika. Existuje celá řada možných problémů s kontaminací patogeny, včetně mimo jiné L. monocytogenes, Y. enterocolitica a A. hydrophila.
I když však tato rizika existují, skutečných případů je velmi málo.