Látky zlepšující mouku
Látky zlepšující mouku jsou specifické přísady, které se přidávají do mouky, aby se zlepšila kvalita a vlastnosti těsta. Tyto látky se často používají v pekařském a cukrářském průmyslu.
Jaké druhy látek zlepšujících mouku existují?
Existuje široká škála těchto látek zlepšujících mouku a ty spadají do čtyř hlavních kategorií: bělidla, oxidační a redukční činidla, enzymy a emulgátory.
Bělidla
Do mouky se přidávají bělidla mouky proto, aby vypadala bělejší, aby povrch zrn mouky oxidoval a také napomáhají tvorbě lepku.
Oxidační a redukční činidla
Tato činidla rovněž napomáhají tvorbě lepku a zároveň mohou nebo nemusí působit také jako bělidla. Mouka původně zrála přirozeně působením atmosféry. Oxidační činidla primárně ovlivňují aminokyseliny obsahující síru a pomáhají vytvářet disulfidové můstky mezi molekulami lepku. Přidáním těchto prostředků do mouky vznikne pevnější těsto.
Redukční činidla zkracují dobu zpracování chleba o 20%, čímž se zvyšuje produktivita. Díky nim má mouka lepší texturu a celkovou kvalitu a je roztažitelnější.
Mezi nejběžnější látky zlepšující mouku patří kyselina ascorbová (vitamin C), která se používá jako antioxidant a snižuje množství kyslíku v těstě, což zlepšuje trvanlivost a kvalitu chleba. Dále, L-cystein, aminokyselina, která se používá jako redukční činidlo a zlepšuje kvalitu kvásku.
Enzymy
Enzymy, které jsou přítomny ve všech živých organismech, se do mouky přidávají v množství asi 10 dílů na milion, což znamená, že pekaři zpracovávají pouze velmi zředěné hladiny tohoto zlepšovače. Když se do mouky v pekárně přidá tekutina, enzymy zahájí metabolické aktivity, které zlepšují manipulační vlastnosti těsta a zvyšují stabilitu těsta a toleranci kynutí. Enzymy také udrží chléb déle čerstvý. Amylolytické enzymy se běžně používají k rozkladu škrobu v mouce na cukr; pak kvasnicové kvašení cukru produkuje oxid uhličitý, díky kterému těsto vykyne.
Emulgátory a stabilizátory
Tyto látky se používají ke zlepšení konzistence a textury těsta. Emulgátory, jako jsou mono- a diglyceridy, pomáhají udržet vlhkost v těstě a zlepšují konzistenci chleba. Stabilizátory, jako jsou xanthanová guma a karboxymethylcelulóza, pomáhají udržet tvar těsta a zlepšují jeho konzistenci.
Jaké konkrétní látky zlepšující mouku známe?
-
E1102 - GlukosaoxidasaKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E924a - Bromičnan draselnýKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E927a - AzoformamidKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E927b - MočovinaKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E341 - Fosforečnany vápenatéKategorie: Látky zlepšující mouku, Plnidla, Protispékavé látky, Regulátory kyselosti, Zahušťovadla, Zvlhčující látky
-
E920 - L-cysteinKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E921 - L-cystinKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E928 - Benzoyl peroxidKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E929 - Peroxid acetonuKategorie: Látky zlepšující mouku
-
E930 - Peroxid vápenatýKategorie: Látky zlepšující mouku
V jakých potravinách můžeme látky zlepšující mouku najít?
- těsto na pizzu (vyzkoušejte naše luxusní recepty na domácí pizzu, které zvládne úplně každý)
- pekárenské produkty
- tortilly
- cukrářské výrobky
- hotové moučné směsi a těsta
- těstoviny
Jsou látky zlepšující mouku v potravinách bezpečné?
Je důležité si uvědomit, že použití látek zlepšujících mouku musí být regulováno, protože příliš mnoho těchto látek může mít negativní dopad na kvalitu a trvanlivost těsta. Při běžné konzumaci tedy nijak významně negativně zdraví neovlivňují.