Leštící látky
Leštící látky jsou relativně novou a poměrně velkou skupinou potravinářských přísad. Jsou široce používány v potravinářském průmyslu pro zachování vlhkosti a pro vytvoření povrchové ochranné vrstvy výrobku. Zajišťují jasný lesk a vysokou úroveň nepřilnavosti hotových produktů. Jedlé nebo snadno odstranitelné povlaky se za leštící látky nepovažují.
Tyto látky navíc zlepšují strukturu, působí jako lubrikant, což je tmel, který zastavuje ztrátu vlhkosti a zadržuje olej. Ve farmaceutickém a nutraceutickém průmyslu se často používají v doplňcích, tabletách a kapslích.
Mnoho leštících látek je odvozeno z vosků přirozeně produkovaných zvířaty a rostlinami za účelem zadržování vlhkosti, zatímco jiné jsou synteticky získávány z ropy.
S jakými leštícími látkami se můžeme v potravinářství setkat?
-
E905c - Ropný voskKategorie: Leštící látky
-
E901 - Včelí voskKategorie: Leštící látky
-
E902 - Vosk candelillaKategorie: Leštící látky
-
E903 - Karnaubský voskKategorie: Leštící látky
-
E904 - ŠelakKategorie: Leštící látky
-
E905 - Mikrokrystalický voskKategorie: Leštící látky
-
E905a - Minerální olejKategorie: Leštící látky
-
E905b - Ropná vazelínaKategorie: Leštící látky
-
E908 - Vosk z rýžových otrubKategorie: Leštící látky
-
E912 - Estery montanových kyselinKategorie: Leštící látky
-
E913 - LanolinKategorie: Leštící látky
-
E914 - Oxidovaný polyethylenový voskKategorie: Leštící látky
Jak leštící látky fungují?
Leštící látky se nanášejí jako prášková nebo tekutá vrstva na produkt mechanickými procesy, což může být stříkání, míchání nebo máčení. Po rovnoměrném nanesení nátěru na produkt se nátěr stabilizuje sušením, zahřátím, chlazením nebo zmrazením, což pomáhá prodloužit životnost produktu.
Tyto látky vytvářejí lesklý, hladký povrch, který poskytuje ochrannou bariéru odolnou proti vlhkosti. Povlak pomáhá konzervovat potravinářské výrobky tím, že uzamyká vnitřní vlhkost nebo zabraňuje jejich degradaci vlivem vnější vlhkosti, což má za následek prodlouženou trvanlivost.
Kde všude se leštící látky používají?
Potravinářský průmysl
Leštící látky se používají ke zvýšení estetického vzhledu potravinářských výrobků zlepšením jejich lesku nebo změnou jejich barvy. Mohou také fungovat jako separační činidla, aby se zabránilo přilepení obalů k produktům. Různým plodům ovoce dodávají lesk, omezují vysychání a zabraňují tak jejich zmenšování a snižování hmotnosti. U zeleniny zabraňují ztrátě vody a zlepšují její vzhled. Lesklé povrchy a povlaky se pak aplikují na různé cukrovinky, u kterých udržují jejich tvar a vylepšují barvu i chuť.
Cukrářský průmysl
Cukrářská glazura se často používá k vytvoření lesklého povrchu cukrovinek.
Farmaceutický průmysl
Leštící látky se používají jako pomocná látka k potahování tablet a kapslí, aby se zlepšila jejich skladovatelnost. Zapouzdření se také používá k ochraně léků a řízení jejich uvolňování.
Ostatní průmyslová odvětví
Vosky se používají ve rtěnkách, balzámech na rty, změkčovadlech a dalších produktech péče o pleť.
V jakých potravinách můžeme leštící látky najít?
- mléčné výrobky
- ovoce a zelenina (podívejte se na náš podrobný katalog plodin, kde se dozvíte vše důležité o různých druzích ovoce a zeleniny)
- zpracované potraviny
- pekárenské a cukrářské produkty
- bonbony
- čokoláda
- žvýkačky
- zpracované ořechy
Je používání leštících látek v potravinách bezpečné?
Množství použitých leštících látek je stanoveno předpisy a při běžné konzumaci by nemělo dojít k žádným významných negativním účinkům na naše zdraví.