Zahušťovadla
V potravinářství zahušťovadla zvyšují viskozitu potravin, aniž by podstatně změnila jejich ostatní vlastnosti, třeba chuť.
Potravinová zahušťovadla jsou často založena buď na polysacharidech (škroby, rostlinné gumy a pektin), nebo na bílkovinách (kolagen, vaječný bílek či želatina). Jiná zahušťovadla působí na bílkoviny již přítomné v potravině. Jedním z příkladů je pyrofosforečnan sodný, který působí na kasein v mléce při přípravě instantního pudinku. Vyzkoušejte naše recepty na řezy s pudinkem 5x jinak. Pochutná si celá rodina!
Jaká konkrétní zahušťovadla v potravinářství existují?
-
E1413 - Fosfát zesíťovaného škrobuKategorie: Zahušťovadla
-
E1420 - Acetát škrobuKategorie: Zahušťovadla
-
E1422 - Acetát zesíťovaného adipátu škrobuKategorie: Zahušťovadla
-
E1440 - Hydroxypropylether škrobuKategorie: Zahušťovadla
-
E1452 - Škrobový oktenylsukcinát hlinitý (SAOS)Kategorie: Zahušťovadla
-
E341 - Fosforečnany vápenatéKategorie: Látky zlepšující mouku, Plnidla, Protispékavé látky, Regulátory kyselosti, Zahušťovadla, Zvlhčující látky
-
E412 - Guma guarKategorie: Zahušťovadla
-
E414 - Arabská gumaKategorie: Zahušťovadla
-
E415 - XanthanKategorie: Zahušťovadla
-
E440 - PektinyKategorie: Zahušťovadla
-
E461 - MethylcelulózaKategorie: Zahušťovadla
-
E968 - ErythritolKategorie: Emulgátory, Nosiče, Sekvestranty, Sladidla, Stabilizátory, Zahušťovadla, Zvlhčující látky
-
E340 - Fosforečnany draselnéKategorie: Emulgátory, Kypřící látky, Regulátory kyselosti, Sekvestranty, Stabilizátory, Zahušťovadla, Zvlhčující látky
K čemu se zahušťovadla používají?
Zahušťovadla nejen že zahušťují potraviny, ale mají také funkci stabilizátoru, emulgátoru, filmotvorného činidla, želírovacího činidla, suspendačního činidla, pěnidla atd., takže jsou široce používán v potravinářském průmyslu.
Kromě zvýšení viskozity produktu se některá zahušťovadla mohou do určité míry vázat na mléčné bílkoviny a působit jako ochranné koloidy. Například karagenan a kasein jsou celkem reaktivní, takže je lze dobře použít v mléčných výrobcích.
Některá zahušťovadla také dokážou maskovat zápach některých produktů, zvýraznit aroma výrobku, stabilizovat tukovou vrstvu atd.
V jakých potravinách můžeme zahušťovadla najít?
- omáčky
- polotovary
- nápoje
- dresinky
- mléčné výrobky
- zmrzlina
- džemy
- pudinky
- kečup
Jsou pro nás zahušťovadla bezpečná?
Zahušťovadla jsou obvykle bezpečná, pokud se používají v doporučených dávkách. Nicméně, některé látky mohou způsobit průjem nebo bolesti břicha u některých lidí.
Pokroky v potravinářském průmyslu
Relativně novým zahušťovadlem je konjak, což je hlíza vytrvalé rostliny Amorphophallus konjac nebo zmijovce indického. Má dokonce několik pozitivních účinků na zdraví jako je zlepšení zdraví střev a snížení cholesterolu, cukrovky a hypertenze. Také dodává pocit plnosti, snižuje vstřebávání tuků a napomáhá hubnutí.