Zpevňující látky
Zpevňující látky pozitivně ovlivňují pevnost a případně také křehkost u mnoha druhů ovoce a zeleniny. Používají se například do zavařených hrušek, konzervovaných meruněk či rajčat, jenž by bez těchto látek byly měkčí nebo by se dokonce v konzervách rozpadaly. Často jsou rozpustné ve vodě, a proto snadno pronikají do zpevňovaných součástí potraviny,
V reakci s želírujícími látkami také ztužují gely a želírující směsi. Nejznámější zpevňující látkou je cukr, který ale mezi tyto přídatné látky nepatří.
Zpevňujícími činidly jsou často minerální soli, jako je síran vápenatý, chlorid vápenatý a síran hořečnatý. Ty vážou vodu a zvyšují aktivitu stabilizátorů. Přestože názvy minerálních solí zní velmi „chemicky“, ve skutečnosti nejsou o nic divnější než kuchyňská sůl (jinak známá pod svým chemickým názvem chlorid sodný).
Jaké konkrétní zpevňující látky se používají v potravinářství?
-
E520 - Síran hlinitýKategorie: Zpevňující látky
V jakých potravinách můžeme zpevňující látky najít?
- konzervované ovoce a zelenina
- konzervované rybí produkty
- sýry
Vyzkoušejte také našich 10 nejlepších receptů na konzervování paprik aneb jak si je vychutnat po celý rok!
Jsou pro nás zpevňující látky v potravinách bezpečné?
Stejně jako u všech ostatních přídatných látek je i používání zpevňujících látek regulováno přísnými předpisy a také kontrolováno. Všechny látky jsou sice v surovinách a potravinách v takovém množství, které při běžné konzumaci lidské zdraví neohrožuje, ale u osob citlivějších na chemické přísady v jídle a dětí se mohou třeba až po nějaké době projevit zdravotní potíže.