Recepty s hráškem
Hrách můžeme při vaření využít hned dvakrát: jako vitaminy nabitou zeleninu i luštěninu bohatou na proteiny. Jeho sladká chuť je vynikající v polévkách, hlavních jídlech i pomazánkách a díky zdravému složení si jej můžeme dopřávat často. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty s hrachem, určitě si pochutnáte!
Jaké Recepty s hráškem hledáte?
Oblíbené recepty s hrachem
Pokud jste dosud znali jen hrachovou kaši, pak vás možná překvapí, kolik lahodných receptů je možné z obyčejného hrachu vykouzlit.
Hrách má své nezastupitelné místo ve vegetariánské a veganské kuchyni, kde díky vysokému obsahu bílkovin nahrazuje maso. Bezmasé recepty s hrachem přitom vůbec nemusí být fádní. Vyzkoušejte třeba hrachové karbanátky. Ty můžete udělat buď z vařeného hrachu, čerstvého zeleného hrášku nebo hrachové mouky. Tzv. hraška, tedy hrachová mouka, se také skvěle hodí jako zdravá alternativa jíšky při zahušťování polévek a omáček. Obdobné využití mají i hrachové vločky, které využijete buď při přípravě těstíčka na hrachové placky, nebo je můžete zamíchat do salátů či polévek.
Jaký je rozdíl mezi hrachem a hráškem?
Hrách můžeme v kuchyni potkat hned ve dvou odlišných podobách. Je to jediná luštěnina, kterou lze konzumovat i v syrovém stavu, v tom případě se ale hrášek považuje za zeleninu. Jak to? Rozdíl je totiž ve složení.
Syrový zelený hrášek má sladkou chuť a obsahuje spoustu vitamínů. Jakmile se usuší, vzniká tvrdý žlutý hrách, který je na vitaminy o poznání chudší, ale zato bohatší na minerální látky. Zdravá je tedy konzumace obou- každý z nich nám dodá jiné prospěšné látky. Jiná je i příprava jídel z hrachu a hrášku.
Jak připravovat hrách
Sušený hrách je tvrdý a jeho příprava vyžaduje více času. Stejně jako další luštěniny je dobré jej před vařením namočit na několik hodin do vody.
Jelikož je hrách předem zbavený slupky, po uvaření se začne rozpadat. Proto je vhodný do mixovaných a kašovitých jídel, jako je oblíbená hrachová kaše nebo různé pomazánky. Za vyzkoušené stojí také hrách na kyselo připravený na způsob oblíbené čočky nebo třeba indické luštěninové karí.
Uvařený hrách můžete konzumovat i za studena- stačí jej přimíchat do salátu nebo z něj připravit zdravou pomazánku.
Jak připravovat hrášek
V sezóně je nejlepší pracovat s čerstvým hráškem a mimo ni jej skvěle nahradí mražený hrášek. Můžete si koupit také sterilovaný hrášek v plechovce, ten je ale v mírně slaném nálevu a má svou specifickou chuť. Ta skvěle doplňuje tradiční bramborový salát, ale polévku raději uvařte z mraženého.
Mezi nejoblíbenější recepty z hrášku patří krémová hrášková polévka, která je velice rychlá na přípravu. Hrášek můžete rovněž přidat do klasických zeleninových polévek, kde skvěle doplní další oblíbené druhy zeleniny.
Zdravotní přínos hrachu
Jak již bylo řečeno, zelený hrášek a sušený žlutý hrách mají trochu jiné složení a díky tomu i rozdílný vliv na naše zdraví.
- Zelený hrášek obsahuje vitaminy C, K a B1
- Je zdrojem kyseliny listové důležité zejména v těhotenství
- Obsahuje karoteny důležité pro náš zrak
- Podporuje přirozenou imunitu
- Zlepšuje kvalitu vlasů a pleti
- Žlutý hrách obsahuje železo, hořčík, draslík a mangan
- Díky vysokému obsahu bílkovin lépe zasytí
- Působí regeneračně
- Vhodný při redukčních dietách