Zavařování masa
Zavařování masa je skvělý způsob, jak si uchovat vaše oblíbené jídlo na cesty, víkend pod stanem nebo na horší časy jen tak pro jistotu. Vyzkoušejte osvědčené tipy a návody na zavařené maso do sklenice a pochutnejte si na šťavnaté porci kdekoliv a kdykoliv.
Jaké Zavařování masa hledáte?
Jak zavařit maso do sklenic na dovolenou
Využijte času a zejména levnějších surovin, které doma máte a zavařte si jídlo na dovolenou či chatu. Ať už jedete do kempu pod stan nebo do apartmánu k moři, určitě oceníte ušetřené peníze i fakt, že nemusíte trávit volný čas opět v kuchyni.
Můžete buď zavařit celý pokrm (např. maso s omáčkou a těstovinami) dohromady, nebo jen samotné maso a zbytek jídla dodělat na místě. Chuťové zajímavé je zavařené pečené maso, které se hodí i ke konzumaci za studena s pečivem, nebo můžete vyzkoušet sterilované klobásy a další uzeniny, které sníte buď jen tak, nebo dál opečete na ohni či grilu.
Na zavařování masa můžete využít běžně dostupné sklenice např. od okurek. Výhodou je že takové sklenice na zavařování masa můžete po použití vyhodit do nejbližšího kontejneru na sklo a nevozit domů prázdné obaly. Zavařování do šroubovacích sklenic je jednodušší, ale nezapomeňte je před použitím vyvařit.
Jak správně zavařit maso- bez botulotoxinu
Přestože zavařování masa není nic složitého, existuje zde oproti ostatním zavařeninám jedno riziko: vznik botulotoxinu. Tzv. klobásový jed vzniká při nesprávném zavaření masa a proto je třeba zejména dbát zvýšené hygieny a pečlivě čistit jak sklenice, tak náčiní, které během práce s masem používáte.
Pokud chcete snížit riziko vzniku botulotoxinu při zavařování masa na minimum, zavařujte samotné maso. Ochucující složky, jako je cibule, česnek nebo koření, mohou ve sklenici začít kvasit a zničit tak celou vaši práci.
Pokud víte, že budete jídlo konzumovat brzy po zavaření, stačí hotový pokrm sterilovat cca 1 hodinu v zavařovacím hrnci nebo troubě. Můžete vyzkoušet i zavařování masa v mikrovlnce- hodí se zejména v případě, kdy sterilujete celé jídlo dohromady i s omáčkou.
Pokud vám mají masové konzervy vydržet několik dní nebo dokonce týdnů, je třeba provést zavařování masa dvakrát- sklenici s masem sterilujete po dobu 60 minut, poté necháte 24 hodin odstát a zavaříte dalších 60 minut. Tento způsob zajistí maximální trvanlivost pokrmu.
Jaké maso se hodí k zavařování
Zavařovat můžete jak syrové, tak vařené, pečené nebo uzené maso. Zavařte buď maso samotné, které později použijete na přípravu jídla, nebo celé jídlo- zavařená hotovka ze sklenice se doma vždycky hodí, až nebude čas stát u plotny.
Zavařování syrového masa využijete zejména v případě, že máte najednou hodně masa např. ze zabijačky a je třeba jej rychle uskladnit. Sterilované syrové maso se hodí pro pozdější použití, ze sklenice jej vyndáte už uvařené.
Pokud jste milovníci uzeného masa, nemusíte se bát ani zavařování uzeného masa. Pozor si dejte na příliš tučné kousky, které by mohly po otevření sklenice zapáchat, volte raději libové části. Totéž platí o zavařování grilovaného masa, čím libovější, tím chutnější bude po vyklopení ze sklenice.