Hledáte něco jednoduchého pro zahřátí? Perfektní volbou jsou recepty na krupicovou polévku.
Rychlá příprava je jen jednou z mnoha pozitivních vlastností.
Připravte tuto pochoutku jako lehký oběd, malou večeři, nebo snadnou svačinu.
Uvidíte, že si recepty zamilujete a často se k nim v rámci úspory času vrátíte.
Naše recepty
Co je vlastně krupice?
Krupice má velmi široké využití, ať už do sladkých či slaných pokrmů. Je vhodná zejména pro naše nejmenší, neboť má vysoký obsah sacharidů, které jsou důležité pro jejich přirozený vývin. Hodí se rovněž pro sportovce jako zdroj chybějící energie.
Vzniká tak, že se pšeničná zrna obilí melou nahrubo, takže jsou zbaveny skoro všech částí svého obalu. To co zůstane, je krupice v bílé až žluté barvě. Ta má nízký obsah vlákniny, díky čemuž je snadno a dobře stravitelná i pro děti. Mohou si jí dokonce dát i jedinci, které trápí potíže s trávicím ústrojím.
Přestože prochází hrubým procesem mletí, neztrácí obsažené zdraví prospěšné živiny. Obsahuje například železo, draslík, vitamíny B a E, ale také například bílkoviny. Pokud chceme krupici bohatou na vlákninu, musíme sáhnout poté, co je vyrobená ze špaldy, kukuřice nebo pohanky.
Vyrábí se hrubá a jemná, bez ohledu na to, z čeho pochází. Tou nejkvalitnější je jednoznačně krupice semolina. Ta se mele z tvrdozrnné pšenice.
Do čeho se dá krupice použít?
- Kaše
- Polévka
- Knedlíčky/noky
- Halušky
- Lívance
Co je bouquet garni?
Tento francouzský název se v gastronomii používá běžně a doslovně zní zdobená kytice. Je to vlastně svazek čerstvých bylinek, které se převážou provázkem a vkládají se do hrnce při přípravě pokrmů. Využívají se do různých vývarů, polévek, na dušené pokrmy, omáčky atd.
Vždy se vaří s ostatními přísadami, takže pokrmy získají vynikající bylinkovou chuť a nepřekonatelné aroma. Jakmile je dovařena, musí se vždy z pokrmu odstranit. Dá se říci, že přesný recept na bouquet garni v podstatě neexistuje. Bylinky se kombinují podle potřeby a druhu připravovaného jídla.
Které bylinky se mohou použít?
- Petržel
- Tymián
- Bobkový list
- Bazalku
- Krvavec
- Kerblík
- Rozmarýn
- Pepř
- Saturejku
- Estragon
První trojice jmenovaných je tak říkajíc základním kamenem takového svazku a ty ostatní se přidávají podle potřeby. Někdo dokonce používá i některé druhy zeleniny, zejména ty, co mají podlouhlý tvar a dají se tak snadno svázat spolu s bylinkami. To je třeba řapíkatý celer, pórek, jarní cibulka, mrkev či petržel.