Jak okořenit kuře: co jste možná nevěděli

Kuře je asi nejběžnějším druhem masa na světě. Jak ho ale správně dochutit aby to stálo za to, moc lidí neví.

My vám proto přinášíme článek, který tuto problematiku objasní.

Kuřecí maso jako jedna z nejoblíbenějších surovin

Vzhledem k relativní snadnosti a nízkým nákladům na chovávání kuřat ve srovnání s jinými zvířaty, jako jsou dobytek nebo prasata, je kuřecí maso stále převládajícím pokrmem v kuchyni mnoha kultur po celém světě a bývá různě přizpůsobeno regionálním chutím.

O kuřecím masu se někdy mluví jako o zdravějším než o masu červeném. Kuře obsahuje nižší koncentrace cholesterolu a nasycených nezdravých tuků.

Způsoby přípravy kuřecího masa

Kuře může být připraveno mnoha způsoby, včetně pečení, grilování, smažení a vaření, mimo jiné v závislosti na jeho účelu. Od druhé poloviny 20. století se připravené kuře stalo základem rychlého občerstvení.

Příprava kuřecího masa bez koření

Kuřecí maso se dá připravovat s kořením, ale i bez. Má svou tradiční a nezaměnitelnou chuť. Právě díky jeho chuti není příprava bez koření nic neobvyklého. Bez koření se způsob přípravy měnit moc nemusí.

Bez problému tak připravíte pečené kuře, ale i to vařené či grilované.

Lahodné kuře na přírodní způsob.

Kupujte pouze kvalitní kuřecí maso

Pokud se rozhodnete nepoužívat koření na kuřecí maso, je doporučeno vyhledat a koupit kuřecí maso kvalitní. Dejte tedy přednost návštěvě řezníka před klasickým supermarketem.

Pokud navíc máte možnost kupovat maso přímo z nějaké farmy či od chovatele, určitě zvolte tuto možnost. Zde je totiž největší jistota, že kuře není nadopováno hormony apod.

Kuře na přírodno vhodné pro dietu

Přírodní kuřecí maso se používá při nejrůznějších dietách, dále pak třeba v jídelníčku sportovců či u osob, které mají problémy s trávením potravy a koření jim nemusí dělat dobře.

Vzhledem k tomu, v jakých případech se kuře bez koření připravuje, není žádný div, že jeho nejčastější způsob přípravy je klasické vaření. Vařené kuře se skvěle hodí například do rizota.

Výhodou navíc je, že z vody ve které se kuře vařilo se stane kuřecí vývar, který doporučujeme uchovat ve sklenici a použít pro další vaření.

Chutné kuřecí maso s kořením

Kořením na kuře může být celá řada věcí. Mezi nimi jsou například nejrůznější semínka, ovoce, kořínky, kůry nebo jiné rostlinné látky, které se používají především k aromatizaci, barvení nebo konzervaci potravin.

Koření je rozlišováno od bylin, které jsou listy, květiny, nebo stonky rostlin používaných pro ochucení nebo jako ozdoba.

Koření není chyba

Mnoho koření má antimikrobiální vlastnosti. To může vysvětlovat, proč se koření běžně používá v teplejších podnebích, které mají více infekčních chorob, a proč je použití koření prominentní v masu, což je zvláště náchylné ke zkaženosti.

Použít tedy koření pro přípravu kuřete není nic špatného, jen je dobré vědět, jaké koření používáte a zda je skutečně kvalitní.

Kuře připravované na grilu má skutečně lahodnou chuť a příjemně křupe.

Vyhněte se předpřipraveným směsím

V dnešní době není samozřejmě žádný problém sehnat již připravenou směs koření na kuře. Tu koupíte v téměř každém obchodě. Nicméně je určitě dobré si přečíst alespoň její složení, než něco takového koupíte.

Tyto směsi bývají plné solí a koření či přísad, které byste snad ani použít nechtěli. Není proto od věci navštívit specializovaný obchod, kde si směs necháte namíchat nebo zkrátka kuře ochutit doma například pomocí zmíněných bylinek.

Základní druhy koření na kuře

Mezi základní druhy koření a bylinek, které se na kuře dají využít patří následující:

Sůl

Sůl Asi ani netřeba zmiňovat, ale pokud u přípravy kuřete zapomenete na sůl, může jít o fatální chybu. Sůl je potřeba do kuřete řádně v masírovat, aby bylo chutné i samotné maso, nikoliv jen kůžička.

Mletý pepř

PepřOpět ingredience, která se může zdát jako samozřejmost. V případě použití pepře doporučujeme použít mlýnek s celým pepřem, který se na maso namele. Chuť je potom intenzivnější. Zda použijete pepř černý, barevný či zelený už je jen na vás a na způsobu, jakým kuře připravujete.

Kari

Kari kořeníKoření, které u nás možná ještě nenašlo takový úspěch, který mu přísluší. Jeho chuť je specifická, ale využít se dá jak na marinády ale i na přímo kořenění masa. Pokud máte rádi orientální chutě, určitě kari na kuře vyzkoušejte.

Chilli

ChilliPokud máte rádi pikantní pokrmy, jako například ďábelské kuře, pak je pro vás chilli ideální. Nebojte se ho použít jak na pečené kuře v troubě, tak třeba i na to grilované. A pokud si připravujete domácí marinády, tak tam se chilli opět skvěle hodí.

Jak koření využít

Koření dodá kuřecímu masu chuť a příjemné aroma např. v těchto případech:

  • marinády používané na grilování a pečení
  • pečené kuřecí s různými zeleninovými omáčkami
  • pečené kuře s různými druhy zeleniny, nebo houbami
  • pečené kuřecí maso s bramborem
  • kuřecí maso na různé indické způsoby
  • kuře na čínský způsob

Mnoho další inspirace najdete v našich receptech pro přípravu kuřecího masa. Zkuste si například připravit výborné kuřecí maso v těstíčku.

Připravte si kuře doma i vy

Kuře lahodných chutí si doma můžete připravit bez problému i vy. My vám přinášíme jeden lahodný recept, který stojí opravdu za to vyzkoušet.

Kuřecí kari s jemným kořením

Ingredience na kari pastu:

  • 1 velká cibule, nakrájená na polovinu
  • 6 velkých stroužků česneku
  • 1 větší kus čerstvého zázvoru, oloupaný
  • 1 větší čajová lžička směsi mletého koriandru, kmínu a čerstvého mletého černého pepře
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky skořice
  • 2 středně velká zralá rajčata, nebo 3 až 4 konzervovaná rajčata
  • 1 až 2 jalapeños, stonky a semena (jak je libo, nemusí být)
  • 1/2 šálku vody

Ingredience na přípravu kuřete:

  • Rostlinný olej lisovaný za studena
  • 2 šálky bílého jogurtu
  • 1 kg vykostěného kuřecího stehna, nakrájeného na kousky
  • Sůl a čerstvý mletý černý pepř podle chuti
  • 1/3 šálek vody
  • 2 lžíce čerstvého koriandru, nasekaného
Lahodné kuře na kari - jeden z typických orientálních pokrmů.

Postup:

  • V kuchyňském robotu udělejte pyré z poloviny cibule, celého česneku, zázvoru, koření, soli, skořice, rajčat, jalapeño, a 1/2 šálku vody. Následně dejte stranou.
  • Ukrojte plátek z druhé poloviny cibule. Rozpalte olej na pánvi, přidejte cibuli a osmažte, do zlatova.
  • Přidejte kari směs, vařte 10 minut a míchjte, dokud se olej neoddělí od kari. S tímto krokem nespěchejte.
  • Přidejte 2/3 šálku jogurtu do kari omáčky a vařte 8 až 10 minut.
  • Vmíchejte kuřecí maso nakrájené na nudličky, přidejte zbývající jogurt a 1/3 vody.
  • Přiveďte směs do pomalého varu. Vařte, nezakryté, 8 minut nebo dokud kuře není vařené a měkké.
  • Vyjměte kuře z pánve. Opět povařte omáčku, dokud se neoddělí olej. Poté nalijte omáčku na kuře. Posypte kari koriandrem a podávejte s rýží.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.