Košťálová zelenina patří do naší kuchyně stejně, jako šlehačka na jahody. Proč nezkusit recepty z květáku, který má vynikající chuť a hodí se prakticky na cokoliv?
Využijte tuto skvělou surovinu na přípravu lehké svačiny, vydatného oběda, ale i jednoduché večeře.
Hravě z něj uděláte přílohu, hlavní chod nebo třeba parádní placky, po kterých se bude návštěva olizovat ještě za týden.
Překvapte své blízké i přátelé a nachystejte jim parádní hostinu s našimi pečlivě posbíranými recepty.
Naše recepty
Proč konzumovat květák?
Tato košťálová zelenina má jistě mnoho předností, i když někomu připadá docela obyčejná, je nadupaná zdraví prospěšnými látkami. Ty mají velmi pozitivní vliv na náš organismus. Jediný, pro koho není květák vhodný jsou jedinci, kteří trpí dnou.
Jaké minerály obsahuje?
- Sodík
- Draslík
- Vápník
- Hořčík
- Fosfor
- Železo
- Měď
- Zinek
- Mangan
Které vitaminy jsou v květáku obsaženy?
- Vitamin C
- Vitamin D
- Vitamin E
- Vitaminy skupiny B
Na co vlastně květák pomáhá?
- Vzhledem k tomu, že obsahuje sloučeniny síry, funguje jako prevence rakoviny.
- Pomáhá se zpomalením růstu nádorů.
- Zlepšuje krevní tlak, podporuje správnou činnost srdce i ledvin
- Má protizánětlivé účinky, v podstatě je to velmi účinná prevence před záněty.
- Podporuje optimální funkci mozku a zajišťuje jeho správnou výživu.
- Detoxikuje organismus, protože pomáhá s aktivací tzv. detoxikačních enzymů.
- Je to skvělý zdroj vlákniny a tím i perfektní pomocník podporující trávení.
- Účinný antioxidant, který přírodní cestou chrání buňky před nežádoucími vlivy.
Co je to Miso pasta?
V jednom z našich receptů jste narazili na Miso pastu. Není to běžný termín, ale i když je to čistě japonské ochucovadlo, svou univerzálností si našlo cestu i do ostatních světových kuchyní.
Pasta vzniká během procesu kvašení v dřevěných sudech. Jsou to vlastně sójové boby, které se smíchají se solí a přidá se k tomu fermentační činidlo. Poté se to uloží do sudů a nechá kvasit.
Existuje hodně druhů miso pasty a liší se dobou, po kterou každá z nich kvasila. Některé z nich kvasí třeba jen 5 – 10 dnů, zatímco ty nejtmavší kvasí i několik let. To je také důvod, proč můžeme narazit na světle žlutou pastu, ale i na temně hnědou. Podle barvy se pak rozlišuje, jaká chuť pasty se dá očekávat.
Nutno podotknout, že čím je barva pasty tmavší, tím je její chuť výraznější, silnější a pasta samozřejmě i aromatičtější. Dá se říci, že její chuť může někomu připomínat sójovou omáčku, ale s mnohem bohatší chutí.
Základní druhy miso pasty
- Shiro miso – má světlou žluto-béžovou barvu a obsahuje nejméně soli. Je jí zde opze 5,4 %. Má nasládlou chuť a vyrábí se z bílé rýže se sójou. Kvašení/fermentace probíhá pouze dva měsíce. Sladké chuti je dosaženo pomocí batátového sirupu, který se spolu s vyšší dávkou fermentačního činidla přidá, čímž je zcukernatění rychlejší a účinnější.
- Mugi miso – fermentuje zhruba jeden rok a je kombinací ječmene a sóji. Barva je středně hnědá a obsahuje 9,5 % nebo 11,5 % soli, záleží, kterou ze dvou nabízených variant zvolíte.
- Genmai miso – toto je kombinace rýže natural se sójou a patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším druhům. Středně hnědé miso kvasí cca 1 rok a je v ní obsaženo 10,3 % soli.
- Hatcho miso – tak tenhle druh je opravdu síla. Fermentuje totiž 3 roky, barvou je vůbec nejtmavší a má maximálně výraznou chuť i aroma. Je vyrobeno pouze se sóji, bez přídavku jakékoliv obiloviny. Chuť je hodně silná, zemitá s jemně uzenou chutí. Má oproti jiným druhům tužší konzistence. Obsah soli je 9,3 %.