Milujete zeleninové pokrmy? Pak rozhodně vyzkoušejte recepty na květákovou rýži.
Jednoduché a přesto velmi zdravé jídlo potěší nejen vás, ale i vaše blízké.
Můžete ho udělat k obědu, ke svačině, případně i k večeři. Na výběr máte několik variant.
Ostatně co by člověk pro své zdraví neudělal, zvlášť, když se u toho ještě i dobře nají.
Naše recepty
V obchodě vybírejte pečlivě
Po sklizni se květák uchovává i s listy, které zakrývají jeho hlavu. Doma již většinou z květáku listy odstraníme a skladujeme očištěný. Jen ten květák, který má bílou a zcela zdravou hlávku vydrží opravdu dlouho.
Pokojová teplota mu škodí, proto je dobré uchovávat jej v chladu. Například ve studeném sklepě může vydržet klidně i 2 měsíce, zvlášť když jej vložíme do překližkových beden. Kdo nemá sklep, využije lednici.
Jak na skladování v lednici?
Skladovat čerstvou hlávku květáku je nejlepší při teplotě v rozmezí od 6 do 8 stupňů na spodní poličce lednice. Takto vydrží až 8 dní.
Dobré je, zabalit jej do pergamenu či papíru, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu. Jakmile se na hlávce objeví zčernalá místa nebo sebemenší náznak plísně, rozhodně je zralá na vyhození, nikoliv ke konzumaci. Do lednice lze umístit i vařený květák, ale víc jak dva dny ho tam nenechávejte.
Jak skladovat květák v mrazáku?
Pokud chceme tento druh zeleniny skladovat v mrazáku, musíme jej nejdříve vařit 5 minut rozebraný na růžičky. Pak jej necháme vychladnout a oschnout.
Jakmile je suchý a chladný, vložíme jej do mrazících či vakuových sáčků, případně je dáme do boxů určených pro mrazák.
Tímto způsobem opracovaný květák vydrží v mrazničce maximálně 1 rok. Jeho chuť ani konzistence se nijak nezmění. Musíme však počítat s tím, že během mrazení ztratí spoustu užitečných živin.