Určitě mi dáte za pravdu, že není nic lepšího, než si vychutnat tuto pochoutku přímo v Itálii, ale ne vždy se poštěstí do těchto končin zavítat.
Musíme si proto vystačit s tím co máme. Pokud se nám nechceš do restaurace, připravíme si pizzu jednoduše v domácím prostředí.
Jestli má být takový pokrm dokonalost sama, pak jsou potřeba kvalitní a hlavně čerstvé suroviny, ze kterých to půjde jedna radost.
Ingredience:
- 600 ml teplé vody
- 1 kg hladké mouky
- 3 polévkové lžíce čerstvého droždí nebo 2 čajové lžičky sušeného
- 6 lžic extra panenského olivového oleje
- 1 a 1/2 lžičky soli
- 2 lžičky cukru
Na ozdobu:
- Hrst čerstvých lístků bazalky
Postup:
- Připravíme si středně velkou mísu, nalijeme do ní teplou vodu a přisypeme droždí. Mícháme, dokud se droždí nerozpustí.
- Do jiné mísy dáme mouku se solí, uprostřed utvoříme důlek a vlijeme směs vody a droždí.
- Přidáme cukr, olivový olej a vše společně hněteme zhruba 10 až 15 minut, aby bylo těsto pěkně hladké a elastické. Povrch musí zůstat pomoučený.
- Vezmeme čistou mísu, vymažeme olejem, vložíme hotové těsto, párkrát s ním otočíme, aby bylo lehce naolejované ze všech stran.
- Na povrchu těsta uděláme kříž, mísu zakryjeme čistou utěrkou a odložíme na teplé místo. Necháme 4 až 5 hodin odpočívat.
- Jakmile si těsto odpočine, předehřejeme si troubu na 180 – 200 stupňů.
- Vyklopíme ho z mísy na pomoučený vál, zmáčkneme, aby se těsto zbavilo bublin a rozdělíme na polovinu, přičemž znovu necháme tak 10 minut odpočinout.
- Každou půlku rozválíme na 30 cm kruh a přeneseme na plech či formu na pizzu.
- Okraje potřeme olivovým olejem a pizzu ozdobíme podle libosti.
- Pečeme jednotlivě po dobu cca 10 až 15 minut, záleží na typu trouby.
- Pizzu vyndáme, posypeme ještě strouhaným sýrem a dáme znovu na pár minut péct, aby sýr utvořil zlatohnědou krustu a okraje pizzy byly světle hnědé.
- Vyjmeme z trouby a posypeme čerstvou bazalkou, protože teprve tehdy to bude ta pravá chuť i vůně Itálie.