Macerace, zjistěte jak tuto techniku snadno a rychle aplikovat nejen na ovoce, ale i bylinky

Macerace je skvělý způsob jak si poradit s nezralým či přezrálým ovocem, ale nejen s ním!

Připravte si díky nám skvělý nálev, do kterého umístíte vámi vybrané suroviny a necháte je marinovat, tak abyste získali ten nejlepší produkt k dochucení zmrzliny nebo léčbě kožních problémů.

Záleží jen a jen na vás na jaké ingredience tuto techniku použijete a co s ní vyrobíte. Náš článek vám nabízí všechny možnosti!

Co je macerace?

Macerace je proces štěpení a změkčování různých látek. Pokud se jedná o jídlo, k tomuto procesu nejčastěji dochází při namáčení ovoce v cukru, alkoholu nebo jiných ochucených tekutinách s cílem ovoce změkčit a dochutit.
V rámci této techniky dochází ke změnám v chuti a textuře. Nejčastěji se využívá, pokud chceme změnit texturu tvrdého, nezralého čerstvého ovoce, ale také pro ochucení ovoce ni když je ideálně zralé.

Když je ovoce macerováno, změkne a uvolní některé ze svých chuťových a aromatických sloučenin a jeho chuť se stává komplexnější.

Měkké ovoce a šťáva má mnoho využití. Můžeme je samo o sobě servírovat jako chutný dezert s kopečkem šlehačky, jako omáčku na zmrzlinu nebo dort nebo náplň do koláče či dortu, kterému dodá nejen chuť, ale i barvu a vlhkost.

Skleněná nádoba plná bylinek, které se louhují.
Zdroj: labotanicaplantmagic.com

Co je macerační tekutina?

Tekutiny pro maceraci zahrnují likéry, víno, ovocné šťávy, octy a vodu, které jsou doplněny různými druhy ingrediencí, jako je koření, bylinky, čaj a káva.

Alkoholové extrakty, jako jsou likéry Grand Marnier (s pomerančovou příchutí), Cointreau, Chambord (malinový likér),Creme de cassis nebo kávový likér, aromatizují macerát velmi efektivně. Rum nebo bourbon dodává ovoci ještě více výraznější chuť.

Při použití tekutiny s vysokým obsahem alkoholu, jako je whisky, můžete přidat jakoukoli směs koření nebo aromatických látek, protože jejich chutě budou extrahovány bez zahřívání.

Když se rozhodnete macerovat ovoce, přemýšlejte o chuti, kterou chcete získat. Jahody nebo maliny budou vynikající macerované v troše cukru, s trochou citrónové šťávy, citronové kůry a malinového likéru.

Vypeckované třešně macerujte v troše medu spolu s vanilkovým extraktem, balzamikovým octem a skořicí.

Citronová šťáva a cukr je ideální pro maceraci broskví.

Takto upravené ovoce podávejte se zmrzlinou, s kouskem šlehačkového nebo andělského dortu.

Použijte ho jako omáčku ke grilovaným kuřecím kouskům nebo rybím filetům.

Ingredience a tekutiny, které lze použít při nakládání ovoce.
Zdroj: marthastewart.com

Jak dlouho se maceruje?

Doba macerace ovoce se může lišit od přibližně 30 minut až po několik dní. Chcete-li vypočítat přibližný čas, zvažte několik faktorů: a to tloušťku slupky ovoce, měkkost dužiny a výslednou měkkost, kterou chcete.

Pokud macerujete více druhů ovoce dohromady, zvažte pořadí, v jakém je ovoce do tekutiny přidáváte. Nejprve začněte s ovocem pevnější dužinou nebo s tužší slupkou.

Lineární graf o tom jak dlouho by se jednotlivé ovoce mělo maceovat.
Zdroj: finecooking.com

Jak macerovat bylinky?

Pokud chcete macerovat konkrétní rostliny do oleje, pak budete nejprve potřebovat kvalitní olej, který použijete jako základ.

Pokud plánujete používat bylinky pro péči o pleť, pak zvažte olivový olej, slunečnicový olej, sladký mandlový olej nebo dokonce jojobový olej. Pokud chcete hustší směs, můžete zkusit použít kokosový olej.

Bylinky použijte ve sušeném stavu. Můžete použít i čerstvé, ale budete je muset v průběhu procesu louhování pravidelně vyměňovat. Čerstvé byliny obsahují hodně vody, která může olej žluknout a podpoří mikrobiální růst.

Použijte čistou vzduchotěsnou nádobu a naplňte ji mletými sušenými bylinkami. Nalijte přes ně olej dle vašeho výběru a ujistěte se, že všechny bylinky jsou v oleji ponořené.

Macerace funguje nejlépe, když se provádí v mírném teple. Nádobu s olejem umístěte na teplé slunné místo po dobu až tří týdnů. Sluneční svit jemně zahřeje olej a extrahuje vlastnosti rostliny.

Nejdůležitějším bodem, který je třeba mít na paměti, je udržovat teplo na co nejnižší úrovni. Nechcete olej přehřát a byliny spálit, znehodnotit.

Když jsou bylinky macerované v oleji, nezapomeňte směs každý den jemně promíchat nebo protřepat. Pokud budete směs pravidelně míchat, podpoříte přenos chemikálií rozpustných v oleji z rostliny do macerátu a vytvoříte tak účinnější směs.

Většina macerovaných olejů pak vydrží po dobu 6-12 měsíců, pokud je skladujete mimo přímé sluneční světlo a teplo.

Macerované pampelišky v neutrálním oleji.
Zdroj: erboristeriacomo.it

Jak macerovat v oleji?

Maso lze například před vařením, pečením nebo grilováním naložit do směsi tekutin a koření, aby bylo marinováno. Marinované maso je díky procesu macerace křehčí a také absorbuje chutě. Zeleninu lze také před opékáním nebo grilováním marinovat v různých omáčkách.

Všechny důležité informace jak si naložit maso najdete v tomto článku o marinování.

Macerace masa v olejové lázni.
Zdroj: laurenslatest.com

Jak macerovat ovoce?

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je doslova namočit ovoce do nějaké aromatické tekutiny, jako je džus, víno, likér, likér nebo balzamikový ocet.

Pokud tedy macerujete několik různých druhů ovoce, řekněme banány, jahody, borůvky a ananas, nejenže všechny absorbují chuť macerační tekutiny, ale chutě jednotlivých plodů se spojí a vytvoří sladký, aromatický sirup.

Když je ovoce macerováno, je obvykle lehce rozdrceno a poté smícháno s ingrediencemi, jako je cukr, koření a citronová šťáva.

Jedním z oblíbených pokrmů z takto upraveného ovoce je omáčka, která se vyrábí smícháním jahod, balzamikového octa a cukru.

Po několika hodinách macerace lze omáčkou přelít koláče nebo zmrzlinu. Jahody mají přirozenou sladkost, která je zmírněna kyselostí balzamikového octa, aby vznikla úžasně komplexní omáčka.

Macerované ovoce lze použít i jako náplň do ovocných koláčů, zkuste ho použít do těchto lineckých koláčů s mřížkou.

Ingredience, které se použijí k maceraci ovoce a sestavení dezertu s ním.
Zdroj: shwetainthekitchen.com

Tip na macerovaný olej

Při maceraci olejů pro péči o pleť zvažte použití některé z následujících rostlin: okvětní lístky měsíčku (měsíčku), pupeny a květy třezalky, kořen mrkve nebo dokonce bobule rakytníku. Všechny tyto rostliny dodají základnímu oleji krásné syté barvy a poskytují skvělé terapeutické vlastnosti.

  • Měsíček je protizánětlivý a prokázal velký úspěch v hojivých balzámech.
  • Třezalka tečkovaná se historicky používala k místní léčbě modřin a lehkých popálenin i k urychlení hojení ran.
  • Mrkev zklidňuje pokožku a má se za to, že pomáhá při svědění pokožky.
  • Rakytník je ceněný pro své omlazující vlastnosti a účinky proti stárnutí a často ho najdete v drahé kosmetice prodávané v obchodech.
  • Vanilkové lusky můžete například macerovat do jojobového oleje a vytvořit tak krásný, voňavý vanilkovo-jojobový olej.
Olej připravený z louhovaných bylinek a mrkve.
Zdroj: prodigia-cosmetics.com

Často kladené otázky

Jaká vína se macerují?

Červená vína jsou nejběžnější pro maceraci, protože nejvíce těží z barvy a tříslovin extrahovaných ze slupek hroznů, semen a stopek.
Bílá vína jsou naopak světlé barvy, protože šťáva má minimální kontakt se slupkou hroznu.
Oranžová vína se macerují během kvašení a také před kvašení za studena.
Růžová vína lze vyrobit macerací šťávy z červeného vína po dobu několika hodin/dní, aby se přidala barva a trochu náznaku z červeného ovoce.

Použité zdroje

How to Macerate Fruit, Danilo Afaro, The Spruce Eats 08. 03. 2021
The Science of Maceration, David Joachim, Andrew Schloss, Fine Cooking 30. 06. 2017
What does maceration mean? – ask Decanter, Chris Wilson, Decanter 23. 08. 2020