Přečtěte si tento článek o lahodném měkkém italském salámu, který je známý jako mortadela.
Naučte se ho zkombinovat s těmi správnými surovinami a vínem, které její chuť vyzdvihnou.
Dozvíte se také, proč bychom tuto uzeninu neměli zaměňovat s boloňským salámem a jak zařídit to, aby nám vydržela co nejdéle.
Co je to mortadela?
Mortadella je salám, který byl poprvé vyroben v Bologni v Itálii. Mortadela obsahuje uzené vepřové maso s minimálně 15 % vepřového tuku, celých nebo nakrájených pistácií a okořeněná černým pepřem a bobulemi myrty. Extra obsah tuku dává mortadele její typický bílý „puntíkový“ vzhled.
Mortadela je někdy nesprávně zaměňována za boloňský salám. Zatímco baloňský salám může být směsí vepřového, krůtího, kuřecího a hovězího masa, mortadela je vyrobena pouze ze 100% vysoce kvalitního vepřového masa. Alespoň tomu tak je od roku 1661, kdy kardinál Girolamo Farnese zakázal k výrobě této pochoutky používat jakékoli jiné maso kromě vepřového.
Jak se moratadela vyrábí?
K přípravě mortadely používají Italové speciální stroje na jemné mletí vysoce kvalitního vepřového masa. Poté přidají předem uvařené kostky tuku odebrané z vepřové krkovice a posypou solí a různým kořením, jako jsou bobule myrty a pepř. Celá směs se následně naplní do obřího střívka, které se zavěsí v prostorné peci se vaří asi 24 hodin.
Mortadella se po uvaření ochladí studenou vodou. Celý tento proces umožňuje masu dosáhnout dokonalé směsi a textury.
Nutriční hodnoty mortadely (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
310 kcal | 3,1 g | 0 g | 25 g | 10 g | 16 g | 0 g | 1 246 mg |
Jak mortadela chutná?
Dominantní chutí mortadely je bohaté, tučné vepřové maso s akcenty koření a pistácií, které při vaření změknou. Mortadela zanechá v ústech jemnou vepřovou chuť, která není tak silná jako u slaniny, ale má intenzivnější příchuť vepřového než vepřová kotleta nebo vepřová panenka. Její chuť je také intenzivnější než u prosciutta.
S čím mortadelu servírovat?
Možností je opravdu mnoho. Mortadelu můžete doplnit dobrým chlebem nebo si ji vychutnat samotnou, nakrájenou na malé kostičky nebo velmi tenké plátky a vychutnat si jí jako jednoduchý předkrm (antipasti).
Skvělou kombinací je i lehký letní salát s měkkou mortadelou. Připravte si například tyto těstovinové saláty a vychutnejte si je s touto lahodnou uzeninou.
Dalším způsobem, jak podávat mortadelu, je přeměnit ji na pěnu (spuma di mortadella) smícháním s nějakým měkkým sýrem.
Mortadela může to být součást hlavního jídla, například jako nádivka do těstovin. Nebo jí přidejte do těchto zapečených těstovin.
Můžete také smíchat mortadelu s vejci a zeleninou a připravit frittatu. Také jí můžete použít jako doplněk v těchto receptech na pizzu.
Mortadela funguje dobře s téměř jakýmkoli měkkým sýrem, jako je squacquerone nebo ricotta nebo se sýry jako Pecorino Toscano a Parmigiano Reggiano.
Pokud jde o vína, Lambrusco, je perfektní volbou. Případně jí můžete doprovázet bílé víno Pignoletto. Nešlápnete špatně ani se šampaňským.
Mortadella vs. Boloňský salám
Hlavním rozdílem mezi mortadellou a boloňským salámem je způsob výroby. V mortadele najdeme v mase kostky tuku, zatímco v boloňském salámu se tuk a maso rozemelou do jedné směsi.
Na rozdíl od mortadely, která má bohatou vepřovou chuť a nádech koření, může byť boloňský salám ve srovnání s ní nevýrazný a postrádá hedvábnou texturu mortadely (kvůli nedostatku tuku).
Druhy mortadely
Existují dva hlavní typy mortadelly: Mortadella a Mortadella Bologna. Zatímco tyto dvě odrůdy vypadají a chutnají podobně, Mortadella Bologna znamená, že byla vyrobena v Emilia-Romagna v Itálii.
Když najdete Mortadella Bologna, můžete si všimnout dalších odrůd, protože výrobci někdy používají různé poměry masa k tuku a také různé koření.
Na sever od Říma najdete Mortadellu di Amatrice, která se připravuje s různým kořením a je lehce uzená.
Mortadella di Prato v Toskánsku je kořeněná česnekem a dobarvená likérem Alchermes.
Jak moratdelu skladovat
Mortadellu uchovávejte v lednici až 7 dní. Po otevření uchovávejte obal ve vzduchotěsné nádobě.