Jednoduchý přesto složitý, je tento sladký francouzský dezert mousse. Zjistěte vše potřebné před tím, než si ho připravíte ve vaší kuchyni.
Nastudujte si hlavní postupy, které vám pomohou dosáhnout toho nejlepšího dezertu. Zároveň se dozvíte jak tento dezert skladovat, abyste si ho mohli vychutnat i o pár dní později.
Vše a mnohem více je v tomto článku!
Co je mousse?
Je to lehká, nadýchaná, krémová sladká nebo slaná pochoutka pochází z Francie 18. století. Samotné slovo „mousse“ znamená ve francouzštině pěna. Může být podávána ve slané nebo sladké formě s její typickou konzistencí husté pěny. Mousse je téměř vždy podáván zastudena sladké varianty se někdy podávají zmrazené.
Slané varianty se často připravují z drůbeže, kachních jater, ryb nebo měkkýšů, které se konzumují jako první chod nebo lehký předkrm. Sladké varianty se obvykle vyrábějí z vyšlehaných bílků nebo šlehačky a dodávají se v mnoha příchutích, jako je čokoláda, vanilka nebo jahoda.
Jak se mousse vyrábí?
Ve své nejzákladnější podobě se pěna vyrábí vyšleháním základu ze šlehačky, bílků s cukrem, celých vajec a/nebo žloutků s cukrem nebo kombinací všeho. Základem může být celá řada dalších ingrediencí jako je rozpuštěná čokoláda, pyré, ochucený tvaroh nebo pudink.
Mnoho receptů na vyžaduje želatinu, která pomůže vytvořit pěnu. Jiné recepty však nevyžadují vůbec žádné ztužovadlo zejména tehdy, když náš základ tvoří čokoláda, která pomáhá pěně ztuhnout.
Ingredience do mousse
Recept na mousse vyžaduje jen několik ingrediencí na základ, něco co vytvoří texturu pěny, sladidlo a ztužovač.
Základ je tou nejdůležitější složkou a může být tvořen jednoduše rozpuštěnou, mírně vychladlou čokoládou nebo pyré z ovoce. Nebo pro náročnější cukráře ochuceným tvarohem nebo pudinkem.
Pro pěnovou texturu se nejčastěji používají celá vejce a/nebo vaječné žloutky, které se zahřívají, společně se sladidlem, ve vodní lázni, aby se vejce zahřála. Směs se neustále šlehá, dokud není bledá a hustá a veškerý cukr se rozpustí.
Šlehačka je druhou nejpoužívanější ingrediencí. Šleháním dostaneme krém, který tvoří středně pevně vrcholky.
Nejméně doporučovanou ingrediencí jsou vaječné bílky vyšlehané s cukrem.
Ztužovačem nejčastěji bývá želatina, kterou přidáváme do základu.
Nutriční hodnoty mousse (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
224 kcal | 16 g | 15 g | 16 g | 9 g | 4 G | 0,6 g | 38 mg |
Druhy mousse
Čokoládová pěna, mezi nejznámější druhy pěny, může být vyrobena ze šlehačky nebo našlehaných vaječných bílků s přídavkem hořkosladké čokolády a cukru. Čokoládové a moka pěny se někdy vyrábějí s pudinkovým základem. U ovocné pěny nahradí mléko v pudinku rozmačkané ovoce nebo šťáva.
- Citronový mousse – citronová pěna se vyrábí přidáním čerstvé citronové šťávy a citronové kůry do základu. Pěna tak získá nakyslé, ochucené citrónové aroma.
- Malinový mousse – malinová pěna se vyrábí zahřátím malin v hrnci a přidáním cukru a vody. Vznikne tak malinová omáčka. Malinová omáčka se přecedí, aby se odstranila semínka malin a přidá se želatina. Malinová omáčka se pak přidá k vyšlehané šlehačce a vychladí se, aby vznikla malinová pěna. Malinová pěna je obvykle perfektní sama o sobě, nebo k ní podávejte malý kousek mléčné nebo hořké čokolády.
- Ostružinový mousse – ostružinová pěna může být vyrobena stejným způsobem jako malinová pěna.
- Borůvkový mousse – borůvkovou pěnu připravíme smícháním pyré z borůvek s želatinou. Borůvková želatinová směs se smíchá s rozpuštěnými kousky bílé čokolády. To dává borůvkové pěně krémovější texturu. Borůvkovou pěnu smícháme s vyšlehanou smetanou a vychladíme.
- Medový mousse – medovou pěnu lze snadno připravit smícháním ½ smetany, medu a čokolády na středním teplotu v hrnci. Jakmile se spojí a zhoustne, přidáme zbytek smetany ke šlehání a ušleháme, dokud se nevytvoří tuhá konzistence a vmícháme do medové směsi, aby vznikla medová pěna.
- Mousse z vanilkových lusků – pěnu z vanilkového lusku připravíme tak, že vyšleháme smetanu a smícháme s moučkovým cukrem. Přidáme naškrábaný obsah z vanilkového lusku a vmícháme do pěny. Vanilkovou pěnu před podáváním vychladíme.
- Tvarohový mousse – tvarohová pěna může být vyrobena smícháním smetanového sýra, moučkového cukru, vanilky a citronové kůry. Smetanová směs se smíchá s vyšlehanou šlehačkou.
- Čokoládový mousse – Bílky a cukr ušleháme do pěny. Smíchejte dohromady vyšlehanou šlehačku a žloutky. Vmíchejte rozpuštěnou čokoládu. Do čokoládové směsi vmícháme bílky.
Pro další lehké a nadýchané recepty vyzkoušejte tyto ovocné poháry, po kterých se slehne zem.
Zároveň tyto sladké punčové mísy inspirované v Americe vás 100% také oslní.
Nebo vyzkoušejte další francouzský dezert, protože Francie v nich vyniká, a to krémové Creme Brulee!
Nebo něco svátečnějšího (sice už ne lehkého, ale stále nadýchaného) jako jsou tyto slavnostní dortíky s pařížskou šlehačkou plné čokolády!
Jak mousse skladovat?
Pěnu lze skladovat jak v lednici, tak jí zamrazit.
K úplnému ztuhnutí pěny dojde až po 3 hodinách, lze jí poté použít jako krém. Pěna, dobře zakrytá, vydrží v chladu lednice až 5 dní.
Mousse lze zmrazit až na 2 měsíce. Nejlepší variantou je pěnu zamrazovat po jednotlivých porcích.
Protože pěna obsahuje želatinu a trochu cukru, nezmrzne úplně do tuha.
Pěnu rozmrazte přes noc v lednici a spotřebujte do 24 hodin.
Mousse můžete také podávat téměř zmrazenou jako ledovou čokoládovou pěnu.