Hledáte recepty na pampelišky, které jsou nejen zdravé, ale také jednoduché a chutné?
Pak se inspirujte našimi návody na přípravu těch nejlepších pampeliškových dobrot.
Na své si přijdou i milovníci přírodní medicíny!
Naše recepty
Máte rádi šťávy? Vyzkoušejte tedy také recept na šťávu z granátového jablka.
Proč konzumovat pampelišku?
Pampeliška není jen krásná květina. Je také velmi prospěšná zdraví.
Jaké jsou zdravotní výhody pampelišky?
- Je vysoce výživná: Najdete v ní vitamín A, C a K. Obsahuje také vitamín E, kyselinu listovou a malé množství vitamínů skupiny B. Navíc v pampelišce najdete také minerály, včetně železa, vápníku, hořčíku a draslíku. Kořen pampelišky je bohatý na inulin, což je druh rozpustné vlákniny, který podporuje růst a udržování zdravé bakteriální flóry ve střevním traktu.
- Obsahuje antioxidanty: Mluvíme zde o silných antioxidantech, které pomáhají neutralizovat nebo předcházet negativním účinkům volných radikálů v lidském těle. Pampeliška obsahuje také vysokou hladinu antioxidačního beta-karotenu, který poskytuje silnou ochranu před poškozením buněk a oxidačním stresem. V pampelišce najdete i další kategorii antioxidantů, zvanou polyfenoly.
- Pomáhá v boji proti zánětu: Některé studie prokázaly, že v buňkách, ošetřených sloučeninami pampelišky, byly výrazně snížené markery zánětu. Je ale zapotřebí dalších studií.
- Pomáhá při kontrole krevního cukru: Kyselina čekanová a kyselina chlorogenová jsou dvě bioaktivní sloučeniny v pampelišce, které se nacházejí ve všech částech rostliny a pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi.
- Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu: Některé studie ukazují, že bioaktivní sloučeniny v pampelišce mohou snížit hladinu cholesterolu a snížit tak riziko srdečních onemocnění.
- Může snižovat krevní tlak: Tradiční bylinná medicína využívá pampelišku pro její močopudný účinek, který pomáhá detoxikovat orgány. Zbavení těla přebytečné tekutiny může vést ke snížení krevního tlaku.
- Podporuje správnou funkci jater: Některé studie ukazují, že má pampeliška ochranný účinek na jaterní tkáň, je-li tkáň vystavena toxickým látkám a stresu.
- Může pomoci při hubnutí: Pampeliška a její bioaktivní složky mohou podporovat hubnutí. Pampeliška zlepšuje funkci metabolismu a pomáhá zpomalovat proces ukládání tuků, což může vést ke ztrátě hmotnosti.
- Pomáhá v boji proti rakovině: Pampeliška pomáhá bránit růstu rakovinných buněk.
- Podporuje zdravé trávení a léčí zácpu: Pampeliška zrychluje kontrakce v žaludku a vyprazdňování obsahu žaludku do tenkého střeva. Kromě toho jsou účinky kořene pampelišky takové, že přítomná prebiotická vláknina, inulin, má silnou schopnost snižovat zácpu a zvyšovat pohyb střev.
- Posiluje imunitní systém: Pampeliška má antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které podporují schopnost těla bojovat s infekcí.
- Má pozitivní účinky na pleť: Studie ukazují, že pampeliška podporuje tvorbu nových kožních buněk, což pomáhá zpomalovat stárnutí pleti.
- Podporuje zdraví kostí: Pampeliška je dobrým zdrojem vápníku a vitamínu K, které pomáhají s prevencí úbytku kostní hmoty.
Jak odstranit hořkou chuť pampelišky?
Pampeliška je charakteristická svou nahořklou chutí. Pokud se jí chcete zbavit, máte několik možností, jak to udělat.
V případě pampeliškových květů stačí, když je zbavíte jejich zelených kališních lístků – žluté okvětní lístky totiž hořké nejsou. Listy pampelišek na salát se také doporučuje sbírat brzy z jara, kdy ještě nejsou tak hořké. Později se z nich hořkost dá odstranit namočením ve slané vodě. Namáčet stačí přibližně půl hodiny.
Z hlediska konzumace je samozřejmě nejlepší používat pampelišku, o které víte, že nebyla chemicky ošetřena a nepochází z místa blízko silnice. V každém případě se doporučuje listy i květy, před konzumací, důkladně propláchnout pod tekoucí vodou.