Hledáte zajímavé recepty na ořechovou bábovku jako sladkou odpolední tečku ke kávě?
Chcete potěšit své blízké a nachystat jim skvostné pohoštění či rovnou hostinu plnou sladkých dobrou?
Inspirujte se v našem článku, kde pro vás máme samé pochoutky, a vyzkoušejte některý z našich chutných receptů.
Naše recepty
Jak správně louskat jednotlivé ořechy?
Mrkněte se na naše instruktážní video a uvidíte, že už vás žádný oříšek nepřekvapí.
Kam využít základní druhy ořechů?
Vlašské ořechy
Pokud jde o vlašské ořechy, mají mírně trpkou až nahořklou chuť, zatímco jádro je jemně olejnaté. Hodí se zejména do vanilkových rohlíčků, vánočních ořechů, pracen, ale i na zdobení cukroví či do ořechových krémů a náplní. Svou chutí patří k nejpoužívanějšímu druhu ořechů.
Lískové ořechy
Jsou charakteristické hnědou barvou slupky a jádrem bílé barvy s lehkým nádechem žluté. Chuť je olejnatá a jemná. Plody lísky obecné jsou typickou ingrediencí pro tradiční Masarykovo cukroví, ale dávají se i do bílkového chlebíčku a zcela nepostradatelné jsou při zdobení.
Mandle
Jedná se o světle hnědá jádra, která jsou na lomu bílá či krémová. Jejich chuť musí být na 100 % mandlová, cokoliv jiného značí špatnou kvalitu mandle. Používají se hlavně na přípravu makronek a laskonek, přičemž zcela dokonalé jsou v sušenkách Cantuccini (Itálie). Samozřejmostí je i využití na zdobení.
Para ořechy
Mají nasládlou chuť a obsahují až 60 % oleje. Díky tomu je nutná jejich rychlá spotřeba, neboť krátce po vyloupání žluknou. S ohledem na jejich cenu se používají zejména o Vánocích jako pamlsek než na pečení, i když vynikající jsou v zázvorkách.
Jak jednotlivé ořechy prospívají?
- Vlašské ořechy – plody ořešáku jsou nadupané omega 3 mastnými kyselinami, vitamíny skupiny B a spoustou minerálních látek. Jsou super na cholesterol, stres i chudokrevnost.
- Kešu ořechy – stejně jako vlašáky jsou bohaté na omega 3, ale i hořčík selen či draslík. Posilují paměť a pomáhají s trávením, ale co je hlavní, podporují správnou tvorbu spermií.
- Mandle – obsahují vlákninu, bílkoviny, vápník, fosfor, vitamíny skupiny B a další. Fungují jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním.
- Piniové ořechy – malé, ale velmi šikovné. Jsou velkým zdrojem železa, vápníku, draslíku, vitaminů skupiny B, ale i zdravých tuků. Pomáhají s posílením imunity, srdce a snížením hladiny cholesterolu.
- Lískové ořechy – o těch se hovoří jako o vitamínové bombě, ale kromě vitaminů B, E a C jsou rovněž dobrým zdrojem vápníku, hořčíku, mědi, manganu a mnohých dalších důležitých látek. S jejich pomocí podporujeme svou paměť a nadopujeme se energií.
- Pistácie – jejich chuť je jako droga, takže jak s nimi člověk jednou začne, nikdy nebude mít dost. Jsou plné bílkovin, vitamínu A, B, E, ale i železa, vápníku nebo třeba zinku. Tělu dodají antioxidanty, posilují cévy i srdce a dobře po nich rostou vlasy.
- Para ořechy – velký zdroj bílkovin, ale i železa, mědi či vitamínů skupiny B. Hovoří se o nich jako o prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění, zároveň však pomáhají zlepšit stav pokožky a podpořit naší imunitu.
- Pekanové ořechy – na první pohled jsou sice podobné vlašským ořechům, ale mají mnohem sladší a plnější chuť. Najdeme v nich vitamíny skupiny B, železo, zinek, hořčík, ale také například fosfor a jiné. Bojují proti cholesterolu, podporují trávení a jsou velkou podporou naší imunity.