Chmel, jedna z ingrediencí, ze které se vyrábí zlatavý mok – pivo. K čemu jinému se dá využít? Jaké jsou jeho nutriční hodnoty a léčivé účinky?
Jak jinak se dá chmel zpracovat než do piva?
Vše se dozvíte v tomto článku, který vám chmel přiblíží.
Chmel, složka zlatavého moku
Ročně se v Evropě vyprodukuje přibližně 50 000 tun chmele. Mezi největší světové producenty patří Spojené státy, Německo, Čína a na čtvrtém místě Česká republika. Česká produkce chmele je největší na Žatecku.
První využití chmele na výrobu piva je zaznamenáno už v 9. století. Dříve byly využívány jiné hořké byliny a rostliny – pampelišky, kořeny lopuchu nebo měsíček.
Chmel, sušený květ rostliny Humulus lupulus. Tato rostlina je mohutná, popínavá a roste v provazech na poli zvaném chmelnice. Chmel dorůstá přibližně do 8 metrů a jeho stonky se vinou ve směru hodinových ručiček.
Uvnitř chmelové šištice jsou lupiny – žluté žlázy. Ty jsou zdrojem hořkosti, vůně a chuti piva. Lupin obsahuje také kyseliny, které rozdělujeme na alfa a beta kyseliny.
Důležité je také zmínit, že tato plodina má oddělené samičí a samčí květy. Pro výrobu a zpracování se využívají květy samičí.
Chmel je obecně známý jako jedna ze složek piva, díky které má hořkou chuť. Používá se také v kuchyni na výrobu marinád, omáček nebo ho zpracujte jako pesto.
Proč konzumovat chmel?
Kromě zpracování do jídla či různých nápojů se chmel používá i v bylinné medicíně. Pomáhá s nespavostí, neklidem, příznaky menopauzy nebo hormonální nerovnováhou.
Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje průtok moči nebo nastartování toku mateřského mléka. Aplikuje se i na kůži při bércových vředech a jako antibakteriální prostředek. Zkrátka posiluje náš imunitní systém a ničí škodlivé bakterie.
Doplňky obsahující chmel jsou většinou zpracovány ve formě prášků, kapslí a tinktury.
Účinky chmele
Díky hořkým kyselinám, které obsahuje, má podstatný vliv na metabolické enzymy. Proto se doporučuje po chemoterapiích nebo jako prevence proti rakovině.
Chmel je sedativní a v kombinaci s kozlíkem lékařským je dobrý na nespavost. Navíc obsahuje fytoestrogen¹¹. Jedná se o sloučeninu, která má obdobnou aktivitu jako ženský hormon estrogen. Předchází tak jeho nedostatku. Prospěšné jsou také esenciální oleje, které pomáhají s odstaněním oxidačního stresu.
Má vysoký obsah antioxidantů, proto je vhodný pro naši pokožku a vlasy. Pomáhá při léčbě lupů, vyrážek nebo exémů.
Nutriční hodnoty
Chmel neobsahuje velké množství živin, ale může se pyšnit vysokou hladinou vitaminu B6, B9, C a A. Míru nutričních hodnot, vitamínů a minerálů můžete vidět v následující tabulce:
Nutriční hodnoty | Chmel syrový 100 g |
Kalorie | 39 kcal |
Bílkoviny | 4, 25 g |
Sacharidy | 1, 85 g |
Tuky | 0, 37 g |
Vláknina | 4, 85 g |
Sodík | 43, 5 mg |
Vápník | 73, 5 mg |
Železo | 0, 74 mg |
Hořčík | 32, 5 mg |
Zinek | 0, 975 mg |
Vitamín C | 30, 2 µg |
Vitamín A | 30, 8 µg |
Vitamín B6 | 370 µg |
Vitamín B9 | 144 µg |
Druhy chmele
Různé druhy chmele se využívají na výrobu různých druhů piv. Máme přes 80 druhů chmele. My si uvedeme základní odrůdy, které se používají ke zpracování ve světě i v České republice.
Amarillo
Je charakteristický pro své květinové aroma s lehkými citrusovými tóny. Má střední hořkost, a proto se z něj vyrábí nejrůznější druhy piv.
Kaskádový chmel
Jeho počátek sahá až do 50 let 20. století, kdy byl vyšlechtěn jako základ pro americká řemeslná piva. Podobá se odrůdě Amarillo, ale má spíše grapefruitový nádech. Je často využívám pro vaření domácích piv.
Chinnok
Má nejzemitější a nejpřirozenější aroma. Je oblíbených v minipivovarech a pro domácí vaření. Má jedinečnou chuť a vysoký obsah alfa kyselin.
Centennial
Lze ho považovat za nově vyšlechtěný druh chmele, z roku 1990. Jedná se o kombinaci Kaskádového chmele a Chinooku. Občas ho nazývají lepší verzí Kaskádového chmele.
Chmel japonský
Jednoletá liána, která dorůstá do výšky 10 metrů. Preferuje slunečné oblasti a množí se ze semen, které roznese vítr.
Žatecký chmel
“Chrám chmele a piva – Žatec”. Právě po tomto českém městě je pojmenovaný tento druh chmele. Obsahuje 2,5 – 4,5 % alfa kyselin.
Je základem pro pivo Pilsner Urquel.
Chmel Citra
Vyznačuje se vysokým obsahem alfa kyselin se silnou, ale jemnou květinovou a citrusovou vůní a chutí.
Jeho aroma připomíná grapefruity, citrusy, broskev, meloun, limetku, angrešt, mučenku a liči. Má jemnou hořkost a považuje se za jeden z nejoblíbenějších chmelů na světě.
Divoký chmel
Latinsky nazýván Humulus Lupulus. Jedná se o popínavou rostlinu, která roste v teplejších částech Spojeného království. Vyskytuje se na živých plotech nebo okrajích lesa. Omotává se ve směru hodinových ručiček a dorůstá až do výšky 7, 5 m.
Na rozdíl od jiných druhů má listy podobné velkým kopřivovým listům. Okraje listů jsou hrubé, lodyha je čtyřhranná a má mnoho bočních výhonků. Právě boční výhonky slouží k dalšímu zpracování.
Divoký chmel se využívá k dochucování piva nebo k výrobě čajů, které pomáhají proti nespavosti a neklidu.
Pěstování chmele
Kde se chmel pěstuje v České republice? Největší produkce chmele je v Žatecké oblasti. Právě po této oblasti je pojmenovaný již zmíněný druh chmele – Žatecký. Kromě Žatecka se chmel pěstuje v Úštěckém a Tršickém regionu.
Nejlepší místo pro pěstování chmele je takové, které se nachází v mírném klimatu s bohatou a vlhkou půdou a silným slunečním zářením.
Chmel vysaďte na jižní stranu. Rostlinu je potřeba zasadit hodně hluboko a půdu neustále hnojit.
Jelikož se chmel bude popínat, je potřeba ho zasadit ke zdi, plotu nebo vytvořit mřížový systém. Sazenice se vysazují v řadách od sebe vzdálených 2 – 2,5 metru.
Chmel je důležité dostatečně zavlažovat. Jestliže rostlině chybí voda, poznáte to podle nahnědlých, suchých a křehkých listů.
Chmel se sklízí na konci léta (srpen – září). Při kontrole zralosti utrhnete šišku, a promněte ji mezi prsty, musí být suchá a papírová. Také ucítíte klasické chmelové aroma.
U chmelových šištic je důležité, aby byly dostatečně suché, proto je klidně nechte vyschnout na vzduchu nebo v sušičce. Pokud nevíte jakou zvolit, přečtěte si recenzi o elektrických sušičkách.
Proti plísni skladujte chmel v suchu.
Vaření chmele
Rozhodně nejznámějším produktem, který obsahuje chmel je pivo. Je jednou ze 4 surovin (ječmen, kvasnice, vody), ze kterých se pivo vyrábí. V pivu slouží jako hořké, dochucovací a stabilizační činidlo.
Má antibakteriální účinky, díky nimž je uvařené pivo méně náchylné ke zkažení. Navíc pomáhá udržet pěnu. Pro zpracování piva musí být chmel vždy vysušen.
Chmel se přidává ve fázi varu, kdy vypustí alfa kyseliny, které hořknou a vyvažují sladkou chuť. Přečtěte si jaké celkové benefity a nutriční hodnoty má pivo.
V moderní kuchyni můžete chmel využít jako koření. Ozvláštňuje pokrmy podobně jako sůl nebo citron. Z rostliny jsou jedlé listy, výhonky, květy a všechny se dají zapojit do přípravy jídel.
Na co si dát pozor? Nevařte s odrůdami chmele, které jsou až moc hořké (obsahují hodně alfa kyselin). Chcete-li hořkost vyvážit či zmírnit, použijte špetku jedlé sody nebo cukru.
Chmelové produkty
Chmelový extrakt – používá se na výrobu pleťových krémů a vod.
Deodorant s chmelem – deodorant, který obsahuje chmel a zinkovou sůl dokáže zmírnit tělesný pach.
Chmelový čaj – je dobrý při zažívacích potížích či horečce. Zalijte 5 – 10 chmelových šištic dvěma hrnky vroucí vody, a nechte vyluhovat 5 – 10 minut.
Chmelová silice – získává se z chmelových šištic, je antibakteriální a protizánětlivá.
Chmelová limonáda – na výrobu chmelové limonády se doporučuje odrůda chmele Citra, navíc se přidávají citrony pro svěžejší a kyselejší chuť.
Dozvěděli jsme se, že chmel neslouží pouze k výrobě piva, ale má řadu benefitů pro naše tělo. Je prevencí proti vážným nemocem, proto by neměl chybět v našem jídelníčku. Zkuste ho použít při vaření a objevte novou dimenzi chutí. Chmel můžete koupit online či ve specializovaných obchodech.