Hřebíček, aromatické koření, bez kterého se neobejde svařené víno či vaječný koňak. Čím vším prospívá našemu zdraví?

Už při první pohledu na toto originální koření je nám jasné, proč má tak zvláštní jméno.

Nejen tvar, ale též chuť a vůně hřebíčku je zcela jedinečná.

Víte, že se vlastně jedná o sušené květy jednoho tropického stromu?

Do jakých pokrmů a nápojů se nejvíce hodí?

Jak to, že má tak blahodárný vliv na náš žaludek i zuby?

Vydejte se s námi po stopách tohoto malého zázraku.

Co je hřebíček?

Hřebíček je koření, které se vyrábí z květních pupenů stálezeleného stromu zvaného hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum), který pochází z indonéského souostroví Moluky. Hřebíčkovec dorůstá výšky 26-40 metrů a kvete přibližně po 6 letech. Strom plně dozrává ve 20 letech a může plodit více než 80 let.

Kalich s poupětem se sbírají v době, kdy přecházejí ze zelené barvy do červené, neboť právě tehdy obsahují nejvíce aromatických látek. Zajímavé je, že stejně jako květy voní i listy hřebíčkovce. Sklízené hřebíčky jsou červenohnědé, dlouhé 0,5-0,75 cm a skládají se ze stonků se čtyřmi neotevřenými okvětními lístky, které uprostřed tvoří malou kuličku.

Po sklizni se poupata hřebíčku rozloží v tenké vrstvě na podložku a suší se na slunci nebo pomocí umělé sušičky. Vzhledově se podobají malým hřebíkům, odtud též název koření. Kromě kulinářství se využívá též v léčitelství.

Kvetoucí strom hřebíčkovec vonný.
zdroj: deepayurveda.com

Jak chutná hřebíček?

Hřebíček je ostré teplé koření s intenzivní chutí a vůní, za které vděčí silici nazývané eugenol. Na jazyku se projevuje sladkostí, hořkostí i trpkostí se znatelným množstvím tepla. Je známý svou intenzitou, což znamená, že budete muset být opatrní s tím, kolik ho použijete.

I v relativně malém množství může snadno přebít ostatní chutě v pokrmu. Mezi podobná hřejivá koření patří muškátový oříšek, skořice a nové koření, se kterými se často kombinuje.  

Hřebíček se používá k ochucení masa, rýže, sladkých dezertů i nápojů. Vzhledem ke své jedinečné chuti a aroma je též součástí mnoha kořenících směsí, například garam masaly, čínské směsi koření pěti vůní či perníkového koření.

Sušený hřebíček na dřevěné lžíci.
zdroj: myrecipes.com

Hřebíček celý vs. hřebíček mletý

Toto aromatické koření se dá zakoupit ve dvou podobách, celé a mleté. Stejně jako u ostatních druhů koření mletý hřebíček rychleji ztrácí své aroma i chuť, proto je vhodnější si v případě potřeby rozemlít či roztlouci celý hřebíček až tehdy, když ho potřebujeme.

Obecně platí pravidlo, že na 1 lžičku celého hřebíčku, který je v receptu uveden, použijte 3/4 lžičky mletého hřebíčku.

  • Hřebíček celý – se používá především k ochucení nápojů, například svařeného vína, punče či vaječného koňaku. Přidává se též do rýžových pokrmů, omáček či polévek. V neposlední řadě se používá též při nakládání hub a zeleniny. Celé hřebíčky se většinou před podáváním z pokrmu odstraní. I po uvaření mají totiž velmi tvrdou, dřevnatou strukturu, do které by bylo nepříjemné kousat.

  • Hřebíček mletý – v mleté podobě se hřebíček využívá především ve sladkých pokrmech, přidává se do perníku, vánočního pečiva nebo moučníků z jablek či dýně.
Misky s mletým a celým hřebíčkem.
zdroj: foodal.com

Původ a historie

Hřebíčkovec vonný je endemický strom, který původně rostl pouze na Moluckých ostrovech v Indonésii. Obchod s hřebíčkem pocházejícím z tohoto ostrovního řetězce kdysi známého jako „Ostrovy koření“ byl tak výnosný, že po druhé anglo-holandské válce v roce 1667 Britové ostrovy postoupili Nizozemcům výměnou za vzdálenou osadu tehdy známou jako Nový Amsterdam. Nizozemci tak vlastně vyměnili Manhattan za hřebíček.

Hřebíček byl ale v Asii i v Evropě znám mnohem dříve. První záznamy o něm pocházejí ze 3. století př.n.l. z Číny. Ve starověké Číně se toto aromatické koření používalo nejen v kuchyni, parfumerii a lékařství, ale také jako ústní antiseptikum pro každého, kdo se setkal s císařem, aby byl jeho dech co nejsvěžejší.

Znali ho ale i staří Řekové a Římané. V době středověku byl cenným zbožím, které do Evropy přiváželi arabští obchodníci. Dnes se kromě Indonésie hojně pěstuje též v Indii, na Madagaskaru, Zanzibaru a některých afrických zemích.

Jak jíst hřebíček?

Hřebíček má v kuchyni velmi všestranné použití, přidat ho můžete do mnoha sladkých a slaných pokrmů i nápojů.

  • Věděli jste, že hřebíček  je jedním z klíčových koření používaných při výrobě klasické bešamelové omáčky? Připravte si s jeho pomocí tu nejlepší bešamelovou omáčku, kterou potěšíte vaše chuťové buňky.

  • Hřebíček se velmi často používá v indické kuchyni, oceníte ho například při přípravě pokrmu tikka masala, kousků marinovaného kuřete v kari omáčce.

  • Využití hřebíček najde též při přípravě pochoutek na grilování, snadno jím můžete ozvláštnit rozmanité masové marinády.  Další možností je pomocí celých hřebíčků maso připravené k pečení či grilování jednoduše prošpikovat.

  • Jak upéct chutný perník, když vám doma došlo perníkové koření? Smíchejte hřebíček s dalším aromatickým kořením, jako je badyán, skořice, kardamom, nové koření a muškátový oříšek.

  • Hřebíčkem můžete oživit také rozmanité druhy polévek. Oceníte ho například při přípravě cibulových polévek, ale přidat ho lze i do klasických vývarů.

  • Jedním z nejběžnějších použití tohoto aromatického koření je ochucování horkých nápojů, jako je svařené víno či horký jablečný mošt. Neobejdete se bez něj ani při výrobě domácího vaječného koňaku.

  • V neposlední řadě jej přidat k dalším ingrediencím pro přípravu nakládaných okurek, omáček a čatní.
Šunka prošpikovaná celým hřebíčkem.
zdroj: thespruceeats.com

Jak skladovat hřebíček?

Hřebíček by se měl skladovat ve vzduchotěsné nádobě, nejlépe na chladném a tmavém místě. Celé hřebíčky si zachovají svou sílu déle než mleté hřebíčky, čerstvý vydrží přibližně rok, zatímco mletý hřebíček pouze tři měsíce.

Čím nahradit hřebíček?

Hřebíček se ve sladkých pokrmech často používá spolu se skořicí a muškátovým oříškem. Právě tato dvě koření v poměru jedna ku jedné se nejčastěji používají jako náhražka hřebíčku. Pokud nemáte ani je, lze poměrně dobře hřebíček nahradit též pomocí nového koření.

Léčivé účinky hřebíčku

V tradiční medicíně se hřebíček používá v indické ajurvédské medicíně a čínské medicíně jako zahřívací a povzbuzující látka. Jaké pozitivní účinky má toto aromatické koření na naše zdraví?

  • Vysoký obsah antioxidantů – hřebíček obsahuje sloučeninu zvanou eugenol, u které bylo prokázáno, že působí jako přírodní antioxidant. Studie zjistila, že eugenol zastavuje oxidační poškození způsobené volnými radikály pětkrát účinněji než vitamin E, další silný antioxidant.

  • Protirakovinné účinky – některé výzkumy naznačují, že sloučeniny obsažené v hřebíčku mohou pomáhat chránit před rakovinou. Studie například a ukázala, že koncentrované množství hřebíčkového oleje způsobilo buněčnou smrt u 80 % buněk rakoviny jícnu nebo že  eugenol podporuje buněčnou smrt buněk rakoviny děložního čípku.

  • Antimikrobiální účinky – hřebíček může pomoci zastavit růst mikroorganismů. Hřebíčková silice zabíjí tři běžné druhy bakterií, včetně E. coli. Z podobných důvodů se používá i v péči o pleť, například při problémech s akné.

  • Prospívá ústní dutině – antibakteriální vlastnosti hřebíčku podporují zdraví ústní dutiny, zastavují růst bakterií, které přispívají k onemocnění dásní. Eugenol je silným antiseptikem, a pro své dezinfekční a analgetické účinky se tak přidává do ústních vod a zubních past.

  • Zlepšuje stav jater – sloučenina eugenol může být pro játra obzvláště prospěšná. Studie na zvířatech ukázala, že eugenol obsažený v hřebíčku pomohl zvrátit příznaky jaterní cirhózy. Hřebíček má také vysoký obsah antioxidantů, které mohou pomáhat předcházet jaterním onemocněním díky své schopnosti přispívat ke snížení oxidačního stresu.

  • Reguluje hladinu cukru v krvi – výzkumy ukazují, že sloučeniny obsažené v hřebíčku mohou pomáhat udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Bylo zjištěno, že hřebíček a nigericin zvyšují příjem cukru z krve do buněk, zvyšují sekreci inzulínu a zlepšují funkci buněk, které inzulín produkují.

  • Podporuje zdraví kostí – některé sloučeniny obsažené v hřebíčku pomáhají zachovat kostní hmotu. Studie na zvířatech zjistila, že hřebíčkový extrakt s vysokým obsahem eugenolu zlepšuje několik markerů osteoporózy a zvyšuje hustotu a pevnost kostí. Hřebíček je také bohatý na mangan, minerál, který se podílí na tvorbě kostí a je velmi důležitý pro jejich zdraví.

  • Snižuje výskyt žaludečních vředů – žaludeční vředy, známé také jako peptické vředy, jsou bolestivé rány, které se tvoří ve sliznici žaludku, dvanácterníku nebo jícnu. Nejčastěji jsou způsobeny snížením ochranné sliznice žaludku, které je způsobeno faktory, jako je stres, infekce a genetika. Esenciální olej z hřebíčku zvyšuje produkci žaludečního hlenu, který funguje jako bariéra a pomáhá předcházet erozi žaludeční sliznice vlivem trávicích kyselin.

Nežádoucí účinky hřebíčku

Ačkoli je hřebíček a hřebíčkový olej obecně považován za bezpečný pro lokální použití, bylo zjištěno, že při požití ovlivňuje rozmanitost střevní mikroflóry, a to kvůli citlivosti i některých užitečných bakterií ve střevním biomu na eugenol.

Obecně se nedoporučuje požívat hřebíčkový olej ve velkém množství. Místo toho se doporučuje nanášet hřebíčkový olej na kůži nebo dásně nebo jej používat jako ústní vodu. Zvláštní pozornost věnujte tomu, abyste zabránili požití hřebíčkového oleje malými dětmi.

Eugenol rovněž zpomaluje srážení krve a může vést ke zvýšenému riziku krvácení. Hřebíčku by se tak měli vyhnout lidé s poruchami krvácení, lidé, kteří se chystají na operaci, a lidé užívající antikoagulační léky. Eugenol může někdy interagovat s léky, jako je například warfarin.

Vzhledem k tomu, že hřebíček vede ke snížení hladiny cukru v krvi, měli by se mu též vyhnout lidé s hypoglykemií.

Nutriční hodnoty, vitamíny a minerály v hřebíčku

Stejně jako mnoho jiných druhů koření, je i hřebíček poměrně kalorický. Nicméně vzhledem ke skutečnosti, že se ho vždy používá jen velmi malé množství, nepředstavuje tato skutečnost výrazný problém. V tabulkách jsou uvedeny hodnoty pro jednu čajovou lžičku neboli 2,1 gramu mletého hřebíčku.

KalorieBílkovinyTukySacharidyVláknina
5,75 kcal0,125 g0,273 g1,38 g0,712 g

 Z minerálních látek je hřebíček bohatý zejména na mangan a hořčík.

DraslíkFosforHořčíkManganSelenVápníkŽelezo
21,4 mg2,18 mg5,44 mg1,26 mg0,151  μg13,3 mg0,248 mg

Hřebíček obsahuje též velké množství vitamínu K a některé vitamíny skupiny B.

Vitamín B1Vitamín B2Vitamín B3Vitamín B6Vitamín CVitamín K
0,003 mg0,005 mg0,033 mg0,008 mg0,004 mg142 μg

Hřebíčkový čaj

Kromě toho, že můžete hřebíček přidat do dalších druhů čaje, které díky němu získají výraznější chuť i aroma, si lze čaj připravit též pouze z hřebíčku. Stačí 5-6 celých hřebíčků zalít přibližně 200 mililitry horké vody a nechat přibližně 10 minut louhovat. Tento nápoj lze popíjet například při nachlazení nebo žaludečních nevolnostech. Kromě toho si jím lze vyplachovat dutinu ústní či potírat problematická místa na kůži.

Šálek s hřebíčkovým čajem.
zdroj: timesofindiaindiatimes.com

Jak žvýkat hřebíček?

Léčivých účinků hřebíčku můžete využít nejen prostřednictvím konzumace čaje, ale také prostým rozkousáním hřebíčku. V závislosti na osobních preferencích můžete hřebíček opatrně rozžvýkat buď celý, obvykle se doporučují dva kousky hřebíčku, nebo ho do úst vložit již v mleté podobě. Nechte ho chvilku působit v ústech a poté ho zapijte vodou.

Kromě toho lze mletý hřebíček smíchat též s malým množstvím lněného či skořicového oleje. Žvýkání hřebíčku se doporučuje na zvýšení imunity, zlepšení trávení a zlepšení zdraví ústní dutiny.

Další využití hřebíčku

S hřebíčkem se setkáme i v mnoha výrobcích, kde bychom ho na první pohled většinou nečekali.

  • Hřebíčkové cigarety neboli kretky – v Indonésii se hřebíček míchá s tabákem a ze směsi se vyrábějí speciální cigarety či doutníčky. Obvykle obsahují 60 až 80 % tabáku a 20 až 40 % mletých pupenů hřebíčku a hřebíčkového oleje. Někdy se přidává i další koření, jako je kmín, skořice a muškátový oříšek. Název kretky vychází z praskajícího zvuku, který tyto cigarety po zapálení vydávají.
Obsah cigarety připtavené z tabáku a koření, včetně hřebíčku.
zdroj: smoking-room.net
  • Worcestrová omáčka – hřebíček je jedním z koření, která dodává specifickou chuť tomuto slavnému dochucovadlu, které má v kuchyni velmi univerzální využití. Používá se k ochucení různých druhů mas, omáček, polévek, salátů a je také součástí slavného nápoje Bloody Mary.

  • Zubní pasty a ústní vody – vzhledem k pozitivním účinkům hřebíčku na stav ústní dutiny se často používá jako jedna ze složek zubních past a ústních vod.

  • Repelenty a odpuzovače hmyzu – výrazné aroma hřebíčku odpuzuje hmyz, z tohoto důvodu se tak přidává do rozmanitých přírodních přípravků proti hmyzu.

  • Esenciální hřebíčkový olej – se používá v aromaterapii pro uvolnění stresu.

  • Pot pourri – spolu se skořicí, badyánem a kardamomem bývá hřebíček často součástí vonných směsí.

Použité zdroje

Spice Hunting: Cloves, Max Falkowitz, www.seriouseats.com 26. 02. 2020
FoodData Central Search Results (Spices, cloves, ground), USDA FoodData Central, www.fdc.nal.usda.gov 01. 04. 2019
10 Powerful Benefits of Cloves—and How to Use Them for Cooking, Cleaning, and More, Tehrene Firman, www.wellandgood.com 18. 03. 2022
Cooking With Cloves: The Do’s and Don’ts, Spiceography, www.spiceography.com