Kaki, ovoce bohů nabité živinami, které si zamilujete. Co vše byste o něm měli vědět?

Kaki je oblíbené zejména pro svoji lahodnou chuť a vysoký obsah vitamínů.

Chcete se o něm dozvědět více?

Třeba jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Či jak ho využít v kuchyni?

To vše a mnohem více najdete v našem článku!

Co je to vlastně kaki?

Kaki (nebo také tomel) je exotické ovoce, které roste na různých stromech rodu Diospyros. Nejrozšířenější z nich je Diospyros kaki neboli tomel japonský. Kaki, které někdy bývá nazýváno jako ,,božské ovoce, pochází z Číny a již dlouho se pěstuje v Japonsku, kde je dokonce národním ovocem.

Když je tomel zralý, jeho barva se pohybuje od světle žluté po tmavě červeno-oranžovou. Liší se také velikostí a tvarem. Můžete najít tomel o průměru 2 cm nebo velké až 9 cm v průměru. Některé jsou zaoblené, zatímco jiné mají tvar srdce nebo dýně.

Tři kusy čerstvého tomelu.
www.solidstarts.com

Jak tomel chutná?

Kaki chutná jako žádné jiné ovoce. Dobrý tomel bude chutnat sladce a jemně.  Mnoho lidí popsalo jeho chuť jako „medovou“. Textura kaki je hedvábná a kluzká a slupku má o něco tužší než jablko.

Kousnutí do nezralého kaki je většinou považováno za nepříjemný zážitek, protože jeho chuť bude hořká a vysoké množství tříslovin způsobí, že se vám srazí ústa a vyschnou.

Proto nezralý tomel nechte asi týden dozrát, než se do něj zakousnete. Pokud ho chcete konzumovat dříve, dejte ho někam do tepla nebo do sáčku s něčím zralým, abyste proces urychlili. Zralý tomel poznátek tak, že bude měkký na dotek.

Zdravotní benefity konzumace kaki

Kaki má spoustu zdravotních benefitů jako například:

Je nabité živinami

Ačkoli je tomel malé velikosti, obsahuje působivé množství živin, včetně vitamínů A, C a B, draslíku a manganu. Má také nízký obsah kalorií a naopak hodně vlákniny, což z něj dělá potravinu vhodnou pro hubnutí. Kromě vitamínů a minerálů obsahuje tomel širokou škálu rostlinných sloučenin, včetně tříslovin, flavonoidů a karotenoidů, které mohou pozitivně ovlivnit naše zdraví.

Obsahuje silné antioxidanty

Tomel je vynikajícím zdrojem silných antioxidantů, jako jsou karotenoidy a flavonoidy. Strava bohatá na tyto sloučeniny byla spojována se sníženým rizikem některých onemocnění, včetně srdečních chorob a cukrovky.

Zlepšuje zdraví srdce

Tomel obsahuje flavonoidní antioxidanty a třísloviny, které prospívají zdraví srdce tím, že snižují krevní tlak, záněty i hladinu cholesterolu.

Pomáhá bojovat proti zánětu

Tomel je bohatý na silný antioxidant vitamín C, který pomáhá snižovat záněty, častou příčinu mnoha nemocí (srdeční onemocnění, artritida, cukrovka, rakovina a obezita).

Je bohaté na vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu, jako je kaki, mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu, snížit hladinu cukru v krvi a udržet náš trávicí systém zdravý.

Podporuje zdraví očí

Tomel obsahuje spoustu vitamínu A a antioxidantů, které jsou zásadní pro zdraví očí. Dále má také vysoký obsah luteinu a zeaxantinu – živin, které podporují zdravý zrak.

Nutriční hodnoty kaki

V následující tabulce se podívejte na nutriční hodnoty čerstvého kaki ve 100 gramech.

Nutriční hodnotyKaki
(100 g)
Energie70 kcal
Tuky0.2 g
Sacharidy19 g
Cukry13 g
Vláknina3.6 g
Bílkoviny0.6 g

Vitamíny a minerály v kaki

Podívejte se také na množství minerálů a vitamínů, které 100 gramu čerstvého kaki obsahuje.

Vitamíny a minerályKaki
(100 g)
% doporučené denní dávky
Vitamín A81.00 mcg9 %
Vitamín B10.030 mg2 %
Vitamín B20.020 mg2 %
Vitamín B30.100 mg1 %
Vitamín B60.100 mg6 %
Vitamín B98.00 mcg2 %
Vitamín C7.5 mg8 %
Vitamín E0.73 mg5 %
Vitamín K2.6 mcg2 %
Vápník8.00 mg1 %
Měď0.11 mg12 %
Železo0.15 mg1 %
Horčík9.00 mg2 %
Fosfor17.00 mg1 %
Selen0.60 mcg1 %
Draslík161.00 mg3 %
Sodík1.00 mg0 %
Zinek0.11 mg1 %

Kde tomel koupit a jak ho skladovat?

Sezóna kaki je od října do února a seženete ho v každém větším obchodě s potravinami. Vybírejte si pevné kusy, které mají lesklou, hladkou slupku bez jakýchkoli skvrn. Kaki by němelo být nijak otlačené ani natržené a jeho barva by měla být oranžová s jasně barvenými listy nahoře. Pokud bude tomel nezralý, bude mít světlejší odstín oranžové.

Nezralé ovoce by mělo být skladováno při pokojové teplotě. Pokud chcete, aby dozrálo o něco rychleji, můžete kaki vložit do papírového sáčku s banánem nebo jablkem a uložit je na pult. Banány i jablka produkují ethylenový plyn, který může urychlit proces zrání.

Pokud si koupíte tomel, který je již zralý nebo téměř zralý, uložte ho do zásuvky na ovoce v lednici, abyste zabránili přezrání. Vždy ho dejte do plastového sáčku nebo vzduchotěsné nádoby. Také ho nikdy nenechávejte uskladněné s jiným ovocem, jako jsou jablka nebo banány, jinak se vám předčasně zkazí. Nedoporučuje se ho mýt, protože omytím tomelu urychlíte jeho zrání. V lednici vám vydrží maximálně týden.

Můžete si také z kaki připravit pyré, které lze zamrazit. Jednoduše zralou dužinu kaki rozmixujte, přendejte pyré do vzduchotěsné nádoby a zmrazte až na 1 rok. Pyré pak rozmrazujte při pokojové teplotě po dobu 20 minut. Dužinu tomelu nakrájenou na kostičky či plátky můžete také zmrazit a to tak, že nakrájené kousky nejprve rychle zmrazíte na plechu a poté přendáte do vzduchotěsné nádoby, kterou vložíte do mrazáku. Tomel by měl být zralý, než ho zmrazíte. Nezralý tomel se sice dobře zamrazí, ale když rozmrzne, nebude už moci dozrát.

Kaki můžete také usušit a poté zobat podobně jako datle. Plátky kaki položte na tác a nechte je dva týdny sušit na chladném, stinném místě.

Jak dlouho vám tedy kaki v různých formách vydrží?

Pokojová teplotaLedničkaMrazák
Pokojová teplotaLedničkaMrazák
Celé (zralé)1-2 dny5 dní6 měsíců
Celé (nezralé)7 dní1 měsícNedoporučuje se
Nakrájené (zralé)1-2 hodiny5-6 dní6 měsíců
Nakrájené (nezralé)Nedoporučuje se
PyréNedoporučuje seNedoporučuje se1 rok

Může se kaki zkazit?

Jako každé jiné ovoce se i kaki může zkazit. Zejména toto ovoce se díky vysokému obsahu vlhkosti a cukru v dužině mnohem rychleji kazí. Tomel, který je ponechán při vyšších než normálních teplotách, se rychle zkazí. Teplo způsobí, že ovoce předčasně dozraje, což způsobí jeho zkažení.

Zkazit se může i tomel, který zbyl v lednici. Chladnější teplota jen zpomalí proces zrání, ale nezastaví ho úplně. Pokud ho tedy necháte v lednici delší dobu, přezraje a zkazí se.

A jak poznáte, že je kaki zkažené?

  • začne mít vrásčitou slupku a po celém povrchu měkké skvrny
  • najdete na něm černé skvrny s plísní
  • bude mít pronikavý zápach
  • jeho chuť je hořká a kyselá

Druhy kaki

Existuje více než 100 odrůd kaki, které se dělí na dvě hlavní skupiny: trpké a netrpké. Z trpkých je nejznámější kaki hachiya, z netrpkých fuyu.

Kaki Hachiya

Tento druh kaki vypadá jako velký dlouhý žalud se žlutooranžovou až červenooranžovou slupkou. Před konzumací musí zcela dozrát, tzn. na dotek bude velmi měkký, kůže se začne vrásčit a textura bude téměř slizká. Jeho chuť je pak velmi sladká, téměř jako med. Většinou se používá v pečených receptech. Pokud tomel hachiya není zcela zralý, jeho chuť bude hořká a trpká, takřka nepoživatelná.

Kaki Fuyu

Fuyu má tvar rajčat a je méně trpký než hachiya, takže je chutnější. Můžete ho konzumovat, i když je ještě tvrdý. Když je zralý, chutná trochu jako hrušky. Můžete ho jíst syrový, ale také péct a zapékat do dezertů. Jeho všestrannost z něj udělala nejběžněji pěstovaný tomel na světě.

Tomel Hachiya a tomel Fuyu.
www.hildaskitchenblog.com

Do Česka se dováží hlavně druh Kaki Churma, který se dělí na dvě podskupiny – Sharon a Persimmon. Tento druh není trpký a pochází ze Středního východu.

Jak kaki využít v kuchyni?

Kaki se často konzumuje čerstvé jako svačina či se přidává do salátů nebo do dezertů. Skvělý je z nich také džem či kompot.

Tipy, jak tomel použít:

  • k výrobě octa
  • ogrilovat a podávat s pečeným Brie jako luxusní předkrm
  • nakládat
  • podávat s jemnými sýry
  • povařit do dresinků či marinád na maso
  • čerstvý nebo vařený přidat do jogurtu či ovesné kaše (vyzkoušejte některý z našich receptů na domácí jogurt)
  • vmíchat do směsi na muffiny, buchty, sušenky či koláče
  • smíchat s lesním ovocem a citrusovými plody a připravit tak lahodný ovocný salát
  • upéct s kuřecím masem pro jedinečnou kombinaci chutí
  • přidat do smoothie
  • naplnit podobně jako papriky (vyjměte vnitřky a naplňte je obilovinou a trochou zeleniny)
Koláž z různých receptů z tomelu - mistička musli s čerstvým tomelem, dezert z pyré z tomelu, špagety se zeleninou a tomelem, jednohuby, cookies s kaki a ovocná miska.
www.veganyackattack.com

Chuť kaki se skvěle hodí k mandlím, jablkům, brandy, skořici, zázvoru, hroznům, lískovým oříškům, zmrzlině, kiwi, citronu, limetce, pomerančům, piniovým oříškům, granátovému jablku, měkkému sýru, vlašským ořechům a jogurtu.

Pojďte se s námi také podívat na pár jednoduchých receptů s kaki:

Kaki opékané na medu

Pokud je ovoce pevné, je skvělou variantou k opékání. Vodorovně ho rozpůlte nebo nakrájejte na plátky. Zakápněte trochou medu nebo agávového sirupu a opékejte dozlatova. Nejlépe chutná ještě teplé s bohatým kopečkem šlehačky.

Pyré z kaki

Pokud je ovoce měkké, vložte jej do mixéru a vyšlehejte na lahodné pyré. Podávejte promíchané s vanilkovým jogurtem.

Salát

Ovoce nakrájejte, promíchejte se salátovými listy a sladkokyselým medovo-balzamikovým dresinkem. Navrch rozdrobte kozí sýr a dochuťte praženými mandlemi a čerstvými bylinkami. Vyzkoušejte také naše další recepty na zeleninové saláty!

Salsa

Ovoce nakrájejte na kostičky a promíchejte s limetkovou šťávou, troškou jablečného octa, trochou nasekaného koriandru a máty, špetkou chilli papričky nebo nasekanou čerstvou červenou paprikou a špetkou cukru. Tato salsa se skvěle hodí ke grilovaným rybám.

Kaki pudink

Pudink je jedním z nejčastějších dezertů připravovaných z kaki. Skvěle chutná se zmrzlinou a šlehačkou.

Pěstování tomelu

Kaki roste na stromech z rodu Diospyros, který zahrnuje přes 500 druhů stálezelených i listnatých stromů. Nejrozšířenějších z nich je Diospyros kaki, což je stejný kultivar, který rostl v Číně již před více než dvěma tisíciletími. Tento druh může dorůst až 1,2 metru na výšku a má opadavé listy, které mění barvu. Jeho plody dozrávají do odstínů žluté, oranžové a červené. Diospyros kaki roste v celé Asii a částech severní Indie, stejně jako v částech jižní Evropy a na Středním východě.

Další příbuzný druh tomelu Diospyros virginiana neboli tomel americký pochází ze Spojených států. Roste podél východního pobřeží a ve státech dále na západ, včetně Texasu, Oklahomy a Iowy. Jeho plody jsou menší než plody japonského tomelu.

Lze si doma vypěstovat své vlastní kaki?

Ano, lze to. Tomel se poměrně snadno pěstuje a udržuje díky své toleranci k různým půdním podmínkám.

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní kaki, zasaďte svůj strom na plné sluneční světlo. Pak také záleží, jaký druh si vyberete. Tomel americký vyžaduje samčí i samičí květy, protože není samoprašný. Tomel japonský je pro změnu samoprašný, takže vám bude stačit k jeho pěstování pouze jeden strom.

Pořiďte si mladé naroubované stromky, které první roky po výsadbě raději pěstujte v dostatečně velkých kontejnerech. Ty na zimu přenášejte tam, kde teplota neklesne pod 0 stupňů Celsia v prvním roce po vysazení, do – 5 °C rok další. Když kmínek stromku naroste do průměru 3 cm, můžete ho již na jaře dát na jeho trvalé stanoviště. I tak je dobré ho ještě první rok po vysazení ven obalit netkanou textilií, která zamezí poškození silnými mrazy.

Čerstvý tomel rostoucí na stromě.
www.harvesttotable.com

Historie kaki

Zatímco slovo tomel ve skutečnosti pochází z algonkinského (jedna z nejrozšířenějších severooamerických domorodých jazykových skupin) slova pessamin, věří se, že tomel japonský pochází z Číny, kde existuje již více než 10 000 let. Tomel byl nakonec zaveden do Japonska a Koreje v sedmém a 14. století. Komodor Matthew C. Perry přivezl jeho semena zpět do USA po své historické výpravě do Japonska v 50. letech 19. století.

Dnes jsou Čína, Japonsko a Korea největšími světovými producenty tomelu japonského, přičemž ovoce hraje důležitou roli při oslavách podzimní sklizně.

Severoamerický bratranec japonského tomelu. D. Virginiana pochází již z pravěku, kdy ho domorodí Američané jedli sušený.

Použité zdroje

What Is a Persimmon and What Does It Taste Like?, Corey Williams, www.myrecipes.com 24. 09. 2019
It's Persimmon Season, Here's What to Do with Them, Extra Crispy Staff, www.myrecipes.com 13. 02. 2018
Here's How to Prep and Cook Those Fall Persimmon Fruits Popping Up in Stores, Andrea Beck, www.bhg.com 17. 09. 2021
What Is a Persimmon? Here's Everything You Need to Know, Melanie Fincher, www.allrecipes.com 20. 10. 2021
What Are Persimmons? And What Do They Taste Like?, Kaitlyn Yarborough, www.southernliving.com 29. 11. 2021
How to Eat a Persimmon Like a Pro, Margaret Badore, www.treehugger.com 08. 12. 2021
Everything You Ever Wanted to Know About Persimmons, Sylvio Martins, www.eater.com 30. 11. 2021
Top 7 Health and Nutrition Benefits of Persimmon, Jillian Kubala, www.healthline.com 05. 05. 2018
Persimmon, raw, www.nutritionvalue.org
Persimmons: Kitchen Basics, Stephen Albert, www.harvesttotable.com
SHARON FRUIT (PERSIMMON): TASTE, BENEFITS AND RECIPE Read more on original source: https://www.honestfoodtalks.com/sharon-fruit/, Acacia Deadrick, www.honestfoodtalks.com 01. 06. 2022
A Lover's Guide to Sharon Fruit, Rachel de Thample, www.abelandcole.co.uk
Persimmons: where they come from and how to eat them – squishy, crunchy or cooked, Lisa Lim, www.scmp.com 08. 12. 2018
Persimmons, www.foodprint.org

Podobné plodiny