Příjemnou vůni a krásné fialové květy této rostliny zná každý.
Najdeme ji ve svíčkách, mýdlech, parfémech či vonných sáčcích.
Levandule je ale nejen krásná a voňavá, ale také léčivá.
Od jakých neduhů nám může pomoci?
Jakým způsobem ji zařadit do jídelníčku?
Jak si vyrobit levandulový cukr či med?
Vydejte se s námi po stopách této bylinky.
Co je levandule?
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je nejznámějším zástupcem rodu levandule, který je tvořen přibližně čtyřiceti druhy. Podobně jako máta, šalvěj a další léčivé bylinky patří do čeledi hluchavkovitých rostlin.
Tato rostlina má velmi široké využití, od farmacie a léčitelství přes kosmetiku až o gastronomii. Původně rostla především v oblasti Středomoří, v současné době jsou ale levandulové farmy hojně rozšířené i v dalších oblastech severní polokoule, ty nejznámější se nacházejí ve francouzské Provence.
Slovo levandule pochází z latinského kořene „lavare“, což doslova „mýt“. Nejstarší záznamy o používání levandule pocházejí ze starověkého Egypta, kde se její olej používal při mumifikaci. V pozdějších dobách se levandule stala oblíbenou přísadou do koupele, především v oblasti starověké Persie, Řecka a Říma.
Druhy levandule
K nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhů levandule patří:
- Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – kromě tohoto označení se lze setkat i s názvy levandule úzkolistá, anglická levandule či pravá levandule. Využívá se zejména pro své léčivé účinky a rovněž v kulinářství. Může kvést fialově, růžově či bíle.
- Levandule širokolistá (Levandula latifilia) – má výraznější vůni, používá se především pro výrobu parfémů.
- Levandule provensálská (Lavandula intermedia) – vznikla zkřížením levandule lékařské a širokolisté, díky tomu má sice vyšší obsah vonných silic, ale není vhodná ke konzumaci. Někdy se tomuto druhu říká též lavandin či levandule prostřední.
Jak poznat pravou levanduli?
Vzhledem k tomu, že ne všechny druhy jsou vhodné ke konzumaci, je důležité umět levanduli lékařskou dobře poznat a nesplést si ji například s levandulí prostřední.
Nejsnazším poznávacím znamením levandule lékařské je, že má na stonku pouze jedno květenství, levandule prostřední jich má několik. Květy uspořádané na stopkatých klasech jsou u pravé levandule kratší.
Zatímco květy levandule prostřední mají typickou fialovou barvu, levandule lékařská může kvést nejen fialově, ale také růžově či bíle. V neposlední řadě je vůně pravé levandule kvůli nižšímu obsahu silic méně výrazná než u levandule prostřední.
Jak chutná levandule?
Prvotní smyslový dojem z této rostliny je ostrá květinová chuť a vůně s jemnými tóny bylin, zemitosti a máty. Různé odrůdy mohou mít další podtóny ovoce či dřeva, což z ní činí komplexní kulinářskou bylinu. Chuť levandule se dobře kombinuje s dalšími bylinkami, jako je oregano, rozmarýn, tymián, šalvěj a saturejka.
Léčivé účinky levandule
Tato bylina se od pradávna používá ke zmírnění příznaků a jako podpůrný prostředek při mnoha onemocněních. Kromě vonných silic obsahuje též množství dalších rozmanitých rostlinných látek a sloučenin. S jakými problémy nám může tato rostlina pomoci?
- Nespavost – levandule se často doporučuje lidem trpícím nespavostí nebo jinými poruchami spánku. Kromě polštářků vycpaných květy lze v souvislosti s nespavostí využívat i aromaterapii, vdechování esenciálního levandulového oleje.
- Úzkost a stres – tato bylina může poskytnout úlevu též lidem trpícím úzkostí. Levandulová aromaterapie může údajně pomoci snížit rovněž úzkost související s vedlejšími účinky chemoterapie či úzkost z návštěvy zubaře.
- Vypadávání vlasů – lokální použití levandulového oleje může pomoci při léčbě onemocnění zvaného alopecie, které způsobuje, že člověku ve velkém množství vypadávají vlasy. Studie rovněž zjistila, že levandulový olej úspěšně stimuloval růst vlasů.
- Bolesti hlavy a migréna – zklidňující účinky levandule pomáhají také při bolestech hlavy a migrénách.
- Deprese – účinky na depresi nejsou tak dobře zdokumentovány jako účinky na úzkost, ale výzkum je slibný. Bylo například zjištěno, že aromaterapie levandulí zabraňuje stresu a depresi po porodu.
- Trávení – studie naznačují, že konzumace ve formě čaje může pomoci při zažívacích potížích, jako je zvracení, nevolnost či plynatost.
- Kožní problémy – tato rostlina obsahuje dvě protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají při rozmanitých kožních problémech, jako je ekzém, dermatitida či lupénka. Díky své schopnosti ničit bakterie je šetrným způsobem léčby akné, levandulový olej je účinný též v boji proti mykotickým infekcím.
- Popáleniny a hojení ran – rostlina se již dlouho používá jako tradiční prostředek na popáleniny. Podle studií její antimikrobiální aktivita rovněž pomáhá předcházet infekcím po popálení, zvyšuje rychlost hojení ran a podporuje růst kolagenu.
- Krevní tlak a srdeční frekvence – chronická hypertenze představuje pro srdce zátěž, která zvyšuje riziko zdravotních komplikací, jako je mrtvice a srdeční infarkt. Inhalace levandulového oleje má podle studií pozitivní vliv na snížení krevního tlaku a srdeční frekvence.
- Menopauza – návaly horka patří k častým příznakům menopauzy, levandulová aromaterapie přispívá ke snížení jejich výskytu a intenzity.
Nežádoucí účinky levandule
Konzumace levandule v množství, které se obvykle používá v nápojích, potravinách či doplňcích stravy, je obecně považováno za bezpečné. Vzhledem k tomu, že mírně zpomaluje centrální nervový systém, lékaři obvykle doporučují, aby ji pacienti přestali užívat nejméně dva týdny před plánovanou operací.
Bezpečné používání oleje závisí na citlivosti pokožky. U některých lidí dochází po aplikaci levandulového oleje k alergické reakci na kůži.
Levandule v kuchyni
Tato bylinka se hodí k celé řadě sladkých i slaných pokrmů. Mezi ingredience, ke kterým se často kombinuje, patří například jahody, borůvky, hrušky, citron, pomeranč, med či čokoláda.
V neposlední řadě je společně s rozmarýnem, oreganem, bazalkou a tymiánem součástí provensálské směsi koření. Kromě Francie se s používáním levandule setkáme také v kuchyni italské a španělské.
V kuchyni lze využít jak čerstvé, tak sušené květy. Po usušení je levandule silnější a koncentrovanější, proto je nutné ji použít v menším množství. Obvykle se doporučuje třetinové množství oproti čerstvé levanduli.
- V letních měsících jsou velmi osvěžující rozmanité domácí limonády. Vyzkoušejte levandulovou limonádu s plátky citronu.
- Dalším využitím této bylinky v horkém létě je výroba domácí zmrzliny. V tomto případě se levandule nejlépe snoubí s vanilkovou a ovocnou příchutí.
- Ve francouzské kuchyni se sušená levandule často používá při přípravě crème brûlée. Tento lahodný smetanový dezert se dá připravit v mnoha podobách.
- Velmi jednoduchá je příprava levandulového medu. Smíchejte jednu polévkovou lžíci sušených levandulových květů se sklenicí medu. Sklenici umístěte na teplé místo, ale mimo dosah přímého slunečního světla. Každý den sklenici obraťte, aby se med a květy promíchaly. Nechte louhovat po dobu 2-4 týdnů. Následně květy sceďte.
- Jinou variantou je levandulový cukr, který můžete přidávat do nápojů, pečiva i šlehačky. Na dva šálky cukru stačí jedna polévková lžíce sušené levandule. Sušenou levanduli s cukrem rozmixujte v mixéru a uložte do vzduchotěsné nádoby. Levandulový cukr můžete snadno využít například v receptech na muffiny.
- Lehce nahořklá chuť a příjemná vůně dělá z levandule též oblíbenou ingredienci při přípravě ovocných salátů, skvěle se snoubí především s citrusy a bobulovitým ovocem.
- K masu i zelenině se často hodí bylinkové máslo. Stačí na pánvi smíchat nasekanou levanduli s dalšími bylinkami a kouskem másla, následně jejich směs rozmixovat a přidat malé množství soli.
- V neposlední řadě lze levanduli společně s dalšími bylinkami použít i v receptech na masové marinády, do kterých naložíte rozmanité druhy masa před grilováním.
Levandulový čaj
Příprava levandulového čaje je velmi jednoduchá, stačí jednu polévkovou lžíci sušených levandulových květů pupenů přelít 250 mililitry hořké vody. Před spařením se doporučuje květy lehce promnout v ruce nebo podrtit. Následně nechte čaj přibližně 10-15 minut louhovat, nejlépe pod pokličkou. Kromě sušené levandule lze čaj připravit i z čerstvých květů.
Levandulový čaj uklidňuje nervy, vede k lepšímu spánku, podporuje trávení a zlepšuje zdraví pokožky. Kromě pití lze ale vzniklý levandulový odvar použít též lokálně, jako oplach na vlasy, pleťovou vodu nebo ho lze přidat do koupele.
Levandulový sirup
Sirup z levandule představuje jednoduchou možnost, jak levanduli využít při přípravě řady nápojů a pokrmů. Jeho výroba spočívá ve vyluhování levandulových květů v převařené vodě společně s plátky citronu po dobu 24 hodin.
Následně přidejte do směsi cukr a přiveďte směs k varu, aby se cukr rozpustil. Po přecezení nalijte do lahviček a skladujte v chladu. Sirup můžete použít k přípravě limonád, ochucení čaje i kávy. V neposlední řadě ho lze použít také při pečení k přípravě glazury na cukroví či další dezerty
Pěstování levandule
I když levandule pochází původně z teplých a suchých oblastí Středozemí, v posledních letech je její pěstování velmi oblíbené i v našich podmínkách. Setkáme se s ní na zahrádkách, balkonech i terasách, stačí vybrat místo s dostatkem slunce.
Rostlině se daří v dobře propustné půdě, kterou se doporučuje odlehčit štěrkem. Pokud ji vysadíte do blízkosti růží, poslouží vám jako přirozený odpuzovač mšic.
Sazeničku levanduli pravidelně zalévejte, dokud nezapustí kořeny, poté zálivku omezte, rostlině svědčí spíše sucho. Odstraňování odkvetlých květů během sezony podpoří nové květy, jednou ročně se doporučuje výraznější sestřih.
Kdy a jak stříhat levanduli?
Doba sklízení závisí na tom, na co ji chcete později využít. Obecně rostlina kvete zhruba od poloviny června až do srpna. V případě dekorací se doporučuje sklízet ji ještě předtím, než zcela rozkvete, rostlina lépe vydrží.
Pro použití v kuchyni je možné sklízet ji v plném květu, její vůně i chuť bude intenzivnější. Levandule se nejčastěji sklíží i s částí stonku. Sklízení se provádí jednoduše pomocí nůžek.
Jak usušit levanduli?
Sušená levandule je nejen krásnou voňavou dekorací, ale má i mnohé další využití. Pokud nechcete, aby ztratila svou krásnou barvu, doporučuje se sušení v tmavé místnosti nebo alespoň na místě, kam nedopadá přímé slunce.
- Sušení zavěšením – ostříhanou levanduli uspořádejte do svazku a konce svažte gumičkou nebo provázkem. Zavěste svazky květy dolů na suchém a teplém místě, dokud zcela nevyschnou.
- Sušení v troubě – dejte levanduli na plech a sušte v troubě předehřáté na 35 °C přibližně 10 minut. Jakmile květy zcela zkřehnou, vyjměte je a před uskladněním nechte zcela vychladnout.
- Sušení v sušičce – další možností je usušení levandule v elektrické sušičce.
- Sušení na plocho – ostříhanou levanduli položte v jedné vrstvě na noviny, podlahu či pracovní desku tak, aby k ní mohl dobře vzduch.