Stévie je rostlina, ze které získáváme silné sladidlo.
Přírodní sladidlo neobsahuje mnoho kalorií.
Skvěle se hodí pro každého, kdo chcete zhubnout.
Konzumovat ho mohou i diabetici.
Co se skrývá v tomto jedinečném produktu?
Podívejme se na vše důležité, co musíte znát!
Co je stévie?
Stévie patří mezi nejúžasnější potraviny na světě. Obsahuje totiž nulové kalorie!
Sladidlo stévie se vyrábí z glykosidů steviolu. To je sloučenina, kterou obsahují listy této rostliny. Výsledný produkt je 200 až 300krát sladší než cukr, ale přitom neobsahuje žádné kalorie.
Kolik stévie místo cukru? Denní dávka cukru by měla být 131 gramů, což můžete nahradit 0,5 gramy stévie.
Stévie se řadí do čeledi rostlin Asteraceae a jejími příbuznými jsou kopretiny nebo ambrózie. Přirozeně se nachází v Novém Mexiku, Arizoně, Texasu, Paraguayi nebo Brazílii.
Historie
Stévie byla objevena italským botanikem jménem Moises Santiago Bertoni. Ten ji objevil na konci 19. století v Paraguyai. Místní kmen obyvatelů zvaných Guarani rostlinu využívali po staletí v přírodním léčitelství.
Domorodci využívali listy rostliny na popáleniny, koliky, žaludeční problémy nebo jako antikoncepci. Kromě toho se je ale také konzumovali jako sladkost.
Botanikovi trvalo asi 10 let, než objevil samotnou rostlinu v přírodě. Brzy poté se začala stévie pěstovat a sklízet jako běžně dostupná rostlina.
Pěstování stévie
Stévie patří mezi rostliny, které můžete pěstovat na zahradě nebo v květináči. Díky tomu budete mít k dispozici sladké čerstvé listy, kdykoli budete potřebovat.
V kuchyni je můžete použít čerstvé i sušené.
Podívejme se na jednoduchý způsob, jak si rostlinu vypěstovat doma:
- Stévii vysaďte na jaře, až ustanou veškeré mrazy.
- Rostliny zasaďte v rozestupech asi 45 centimetrů od sebe. Jestli použijete květináč, budete potřebovat nádobu o průměru 30 centimetrů.
- Rostlina miluje slunce a bohatou, propustnou půdu s pH od 6,7 do 7,2.
- Hnojivo musíte používat pravidelně. Zvolte rostlinné hnojivo rozpustné ve vodě.
- Zalévejte vždy ve chvíli, kdy budou vrchní 2 centimetry půdy suché. Jinak rostlinu nezalévejte, jinak uhnijí její kořeny.
Sklizeň a skladování
Listy sladké rostliny můžete sklízet ve chvíli, kdy budou dostatečně velké na použití. Nejlepší chuť mají během podzimních měsíců a před rozkvětem rostliny.
Použít můžete čerstvé listy stévie, anebo je usušit. V sušené podobě vám vydrží po mnoho měsíců a chutnají také velmi sladce. Jak je usušit?
- Listy rostliny rozložte na látku za suchého a slunečného dne.
- Nechte listy sušit po dobu minimálně jednoho dne (přes noc je přeneste dovnitř).
- Použít můžete také sušičku na potraviny, jestli ji máte doma. Až budou listy suché a křupavé, můžete je rozdrtit a získat sušené koření.
- Sušené listy nebo prášek skladujte ve vzduchotěsné nádobě, aby se k surovině nedostala vlhkost.
Jak použít stévii v kuchyni?
Jestli se rozhodnete pro domácí pěstování této rostliny, můžete využít její čerstvé listy.
Jak stévie chutná? Lidé popisují její chuť jako plně sladkou. Díky tomu, že je toto sladidlo mnohem silnější než cukr, má trochu jinou chuť. V každém případě je ale stévie neuvěřitelně sladká.
Listy můžete jednoduše přidat do nápojů, čaje nebo limonády jako sladidlo. Přidat je ale můžete také do omáček místo cukru.
Vynikající je také bylinkový čaj, který získáte po zalití listů vroucí vodou.
Čerstvé listy jsou méně sladké nebo sušené listy nebo samotné sladidlo. I přesto jsou sladší než cukr, takže s tím musíte počítat při dávkování.
Dobrou zprávou je, že ji můžete jednoduše použít místo cukru prakticky do čehokoli, co připravujete.
Úžasně chutná v dezertech, například v kokosových kuličkách na mnoho způsobů. Přidat ji ale můžete také do ranní ovesné nebo pohankové kaše, kterým dodá jedinečnou sladkost bez přidání zbytečného množství kalorií.
V obchodě najdete také sirup ze stévie, který si můžete vyrobit z listů rostliny i doma. Použití sirupu je velmi jednoduché. Funguje jako tekuté sladidlo. Používejte ho ve velmi malém množství, protože je toto sladidlo velmi silné. Postačí vám pár kapek.
Stévie jako sladidlo pro diabetiky
Máme skvělou zprávu pro všechny, kdo trpí cukrovkou. Stévie a podobná sladidla jsou prospěšná pro lidi s diabetem, když jich nepoužívají příliš mnoho.
S konzumací stévie je spojeno mnoho výhod, a to nejen pro diabetiky:
- antioxidační účinky bojují proti onemocněním,
- kontrola hladiny glukózy v krvi,
- snížení hladu (podpora hubnutí),
- ochrana před poškozením jater a ledvin,
- snížení hladiny triglyceridů a vysokého cholesterolu.
Nutriční hodnoty stévie
Kalorie | 0 kcal |
Tuky | 0 g |
Cholesterol | 0 g |
Sacharidy | 1 g |
Bílkoviny | 0 g |
Je stévie škodlivá pro zdraví?
Obecně se odborníci shodují na tom, že konzumace stévie je zcela bezpečná, když ji budete konzumovat s mírou.
Podle Světové zdravotnické organizace by měl být denní příjem asi 4 miligramy na kilogram tělesné hmotnosti. Není ovšem známo, co se může stát při nadměrné konzumaci tohoto sladidla.
Některé výzkumy ukazují, že konzumace může být i nevýhody. Údajně může docházet k nerovnováze dobrých a špatných bakterií ve střevech, což může vést k trávicím problémům.
V současnosti neexistuje příliš mnoho výzkumů a studií, které by dokazovaly negativní vliv stévie na lidské tělo. Většina lidí ji konzumuje, protože je mnohem zdravější než cukr.
Stévie a hubnutí
Konzumace přidaných cukrů způsobuje nejen přibírání na váze, ale také cukrovku typu 2 a mnoho dalších zdravotních problémů. Omezení cukru v jídelníčku je proto cílem mnoha z nás.
Stévie je nízkokalorickým sladidlem, které může pomoci se snížením hmotnosti a snížením rizika některých onemocnění.
Mnoho lidí si myslí, že toto sladidlo je stejně špatné jako cukr, ale není to pravda. Podle výzkumů lidé zhubli a konzumovali méně kalorií, když používali stévii nebo jiná umělá sladidla.
Stévie je úžasným produktem, který mohou využít nejen diabetici. Pomůže vám zhubnout, je prospěšný pro zdraví lidského těla a snadno nahradí klasický cukr. Použít musíte jen pár kapek sirupu nebo pár čerstvých či sušených listů. Vše je mnohem sladší než cukr a funguje skvěle v čaji, dezertech i omáčkách.