Jak nejlépe navodit zimní atmosféru?
Vsaďte na čaj z pečeného ovoce.
Dělávaly ho už naše prababičky a teď slaví svůj velký comeback.
A není divu – připravit ho je hračka a můžete do něj použít vše, co máte rádi.
Podívejte se na klasické i moderní recepty na pečený čaj a provoňte jím svůj domov.
Naše recepty
Rady a tipy k receptům
- Na přípravu čaje odeberte ze skleničky 2-4 lžičky směsi a zalijte 250 ml vařící vody.
- Na přípravu osvěžující limonády zalijte 4 lžičky směsi 250 ml perlivé vody a přidejte pár kostek ledu
- Fantazii se meze nekladou – můžete použít téměř jakékoliv ovoce – kromě toho, které již bylo zmíněno v receptech, zkuste třeba višně, hroznové víno, meruňky, broskve, nektarinky, blumy, angrešt, nebo rybíz.
- Zkoušejte různé kombinace – čerstvé ovoce můžete doplnit sušenými brusinkami, rozinkami, kustovnicí čínskou, sušenými fíky nebo meruňkami.
- Okořeňte to – nebojte se ani koření. Do směsi se skvěle hodí skořice, vanilka, badyán, hřebíček a anýz.
- Ovoce používejte čerstvé i mražené.
- Sklenice na pečený čaj jsou lepší menší – když čaj otevřete je třeba ho co nejdřív zpracovat. Vždy by měly být uzavíratelné se šroubovacím víčkem. Dobře se na to hodí sklenice od přesnídávek, od jogurtů, od oliv nebo například sušených rajčat.
- Po upečení přendejte směs do sklenic, zavřete a otočte dnem vzhůru. Skladujte v temnu a chladu.
- Jak dlouho vydrží pečený čaj? – Bez zavaření vydrží v lednici několik měsíců, po otevření sklenice je třeba ji během pár dnů spotřebovat. Pokud čaj zavaříte vydrží ve spíži klidně i několik let, stejně jako zavařeniny.
- A jak zavařit pečený čaj? – úplně stejně jako jiné kompoty. Ovocnou směsí naplňte sterilizované sklenice 1-2 centimetry pod okraj, uzavřete sterilizovaným víčkem a zavařte vaším oblíbeným způsobem. Inspirovat se můžete v receptech na zavařování brusinek.
- Pečené čaje jsou skvělým jedlým dárkem. Vyrobte k hotovým skleničkám kartičku nebo etiketu se složením, návod na přípravu, ozdobte stužkou a můžete rozdávat radost.