Jedny z nejoblíbenějších těstovin, které se podávají po celém světě.
Naučte se penne připravit dokonale al-dente, připravte si k nim nejlepší omáčku, která se na těstoviny doslova nalepí nebo si přečtěte do jakých dalších pokrmů je lze použít.
Vše a mnohem více tipů a triků najdete v tomto článku. Po jeho přečtení se z vás stane těstovinový expert!
Co jsou penne?
Penne jsou těstoviny ve tvaru trubiček, které pocházejí z Kampánie, regionu v jižní Itálii. Je to pravděpodobně jeden z nejznámějších tvarů těstovin, který je k dostání po celém světě. Pokrmy s penne jsou i nejčastěji servírovaným tvarem těstovin v italských restaurací, protože se mezi hosty těší velké oblibě.
Název „penne“ pochází z italského slova pro „pero“, což odkazuje na zešikmené konce trubiček, které se podobají konci psacího pera. , které připomínají špičku brku. Vyrábí se v hladkých i rýhovaných variantách (nazývané penne rigate) a lze je použít v širokém spektru jídel. Trubičky jsou obvykle relativně krátké, kolem délky a šířky malíčku.
Stejně jako ostatní těstoviny, i penne se vyrábí v mnoha podobách. K dispozici jsou z celozrnné a z bílé pšeničné mouky, dále se vyrábí v bezlepkové variantě nebo jsou vyrobeny z rýžové či kukuřičné mouky. Nejlepší penne se obvykle vyrábí z tvrdé pšenice (také se nazývá jako pšenice těstovinová) známé pro svou odolnost.
Tento typ si zachová jsou texturu a strukturu, i když se mírně převaří, zatímco těstoviny vyrobené z měkčí pšenice mají tendenci se rozvařit.
Jak připravit penne?
Vaření těstovin je opravdu jednoduché, ale stejně jako u mnoha jednoduchých receptů je načasování rozhodující. Většina sušených těstovin se uvaří asi za 10 minut. Trik je těstoviny v průběhu vaření testovat a přestat vařit, když jsou dokonale „al dente“, což v překladu z italštiny znamená „na skus“.
Kolik vody potřebuji k vaření těstovin?
80-100 g sušených těstovin na osobu
500 ml – 1 litr vody na 100 g
Jak těstoviny ochutím?
Přidejte 1 lžičku soli, nebo více, do vařící vody
Na uvařené scezené těstoviny přidejte omáčku, olej nebo máslo dle vlastního výběru
Na závěr jemně nastrouhaný tvrdý sýr, jako je parmazán nebo pecorino
Základní recept na těstoviny:
Do velkého hrnce dejte vařit vodu (se solí a/nebo olivovým olejem). Když se voda začne vařit přidejte těstoviny a vařte 8-12 minut. Sceďte a nechte pár minut okapat, dokud nebude povrch těstovin vypadat matně. Poté přidejte omáčku na těstoviny, pesto nebo jednoduše pokapejte olivovým olejem a okořeňte. Opravdu dobře promíchejte, aby se obalily a nechte část omáčky nebo dresinku vstřebat do těstovin. Dochuťte solí, pepřem a jemně nastrouhaným tvrdým sýrem jako je parmazán.
Jak uvařit těstoviny al dente?
Prvním krokem je ujistit se, že máte v pánvi dostatek vody. Použijte velký hrnec a přidejte alespoň 500 ml nebo až 1 litr vody na 100 g sušených těstovin. Ujistěte se, že je nahoře stále dostatek místa, protože nechcete, aby voda vybublala a přetekla.
Vodu v hrnci přiveďte k varu, osolte, přidejte trošku olivového oleje a přidejte těstoviny.
Po asi 8 minutách vaření opatrně vyndejte z hrnce kousek těstovin, nechte je vychladnout a ochutnejte.
Pokud jsou hotové, těstoviny ihned stáhněte z plotny, pokud ne, dejte jim ještě minutu, pak otestujte znovu.
Jakmile jsou těstoviny uvařené, musíte je slít a nechat je minutu nebo dvě okapat, než je smícháte s omáčkou. Pokud je omáčka, kterou chcete použít, příliš hustá, nechte si trochu vody z těstovin, kterou ji zředíte.
Linguine, špagety a tagliatelle | 8–10 minut |
Mašle nebo penne | 10–12 minut |
Čerstvé těstoviny, jako jsou ravioli a tortellini | 3–5 minutami |
Plátky lasagní nebo cannelloni | Jsou určeny přímo k pečení |
Nutriční hodnoty penne (na 100 g)
Kalorie | Sacharidy | Cukry | Tuky | Nasycené mastné kyseliny | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
200 kcal | 42 g | 1 g | 2 g | 0 g | 7 g | 2,7 g | 0 g |
Co připravit z těstovin penne?
Těstoviny tvaru trubky jako jsou penne se perfektně hodí k hustým omáčkám, jako je ragu.
- Cacio e pepe s fazolemi – jednoduchý recept z másla, sýru a černého pepře
- Bazalkové pesto – začněte s klasickou bazalkou a přidejte různé ořechy a bylinky
- Zapečené penne s houbami – tento recept používá hříbky a houby Portobello, zapečené v hedvábné smetanové omáčce
- Penne s česnekem a houbami – vyzkoušejte tento působivý veganský recept s celozrnnými penne, čerstvými houbami a kapkou tahini
- Penne s avokádem a uzeným lososem – v tomto receptu zkuste použít špaldové těstoviny smíchané s rozmačkaným avokádem a nakrájeným uzeným lososem
- Penne all’Arrabbiata – typická pikantní rajčatová omáčka vyrobené z česneku a červených chilli papriček
- Zapečené penne s kuřecím masem – zapečené těstoviny s kuřecím masem smíchané s artyčoky a houbami s lahodnou smetanovo-sýrovou omáčkou
- Těstovinový salát s kuřecím masem a slaninou – opečená slanina v těstovinovém salátu s kousky kuřete, cherry rajčaty, červenou cibulí a celerem, vše je zalité v lehkým, citronovým dresingem s čerstvě nasekanou petrželkou a špetkou česneku (nebo penne přidejte do tohoto těstovinového salátu s tuňákem)
- Penne těstoviny s chřestem, pancettou a cherry rajčátky – nakrájejte zelený chřest a cherry rajčata jednoduše vše orestujte na olivovém oleji s česnekem a promíchejte s pancettou. Nakonec posypte čerstvou petrželkou
- Zapečené penne se šunkou a hráškem – spotřebujte zbytky šunky, které smícháte se sýrovou omáčkou z čedaru a hráškem
- Zapečené penne s rajčaty a mozzarellou – zapečené těstoviny s drcenými rajčaty, strouhaným sýrem mozzarella, česnekem a sušenými bylinkami
Omáčky k penne
Marinara omáčka |
Omáčka Alfredo |
Boloňská omáčka |
Omáčka Amatriciana |
Bešamelová omáčka |
Vyzkoušejte i jednu z těchto krémových sýrových omáček na různé způsoby.
Pochutnejte si na omáčce s mletým masem podle této receptury.
Rozdíl mezi penne a dalšími těstovinami
Penne vs. rigatoni
jsou kratší a širší s jsou vždy rýhované s hranatými konci a jsou obvykle rovné. Tyto těstoviny jsou výborné s masovými omáčkami a lehkými rajčatovými omáčkami.
Penne vs. mostaccioli
jsou variací penne s hladkým povrchem.
Penne vs. špagety
jsou oblíbené, díky jejich tvaru, který není ani příliš tenký, ani příliš tlustý, a jejich struktuře. Díky tomu jsou špagety ideální těstoviny pro všechny druhy omáček na bázi olivového oleje.
Penne vs. linguine
pochází ze severozápadní oblasti Ligurie v Itálii, kde se těstoviny dávají do zeleného pesta Genovese s bramborami a fazolemi, ale je to také jeden z mála druhů těstovin, které se skvěle hodí k mořským plodům jako jsou škeble, mušle, krevety, kalamáry, krevety, lososem, humry. Nehodí se k těžkým omáčkám s masem.
Penne vs. makarony
jsou známé jako kolínka, jsou těstoviny vyrobené do tvaru „C“.
Penne vs. fettuccine
jsou dlouhé těstoviny, které jsou nakrájeny na silné proužky o šířce někde mezi linguine a tagliatelle. Fettuccine se používá do všech druhů smetanových a rajčatových omáček, ale nehodí se do hustých a těžkých omáček.
Penne vs. rotini
jsou těstoviny ve tvaru spirály. Spirálovité záhyby nudlí zachytí malé kousky omáčky, zeleniny nebo masa. Těstoviny se hodí do hustých a vydatných omáček nebo je vyzkoušejte v těstovinových salátech.
Penne vs. ziti
jsou kratší a tlustší než penne a obvykle má hladký povrch. Těstoviny se nejlépe hodí k hustým omáčkám a masitým pokrmům, které se mohou zachytit v dutých středech. Je také výborná v zapečených pokrmech se spoustou sýra a omáčky.
Jak penne skladovat?
Zbytky lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici po dobu 3-5 dnů.
Pro znovu ohřátí, penne ohřívejte v mikrovlnné troubě, ale lze to udělat i v hrnci na sporáku. Možná budete muset přidat trochu více tekutiny, pokud je omáčka před ohříváním příliš hustá.
Pokud plánujete jídlo zmrazit, nechte těstoviny nedovařené, protože proces zmrazování způsobí, že zcela uvařené těstoviny budou po rozehřátí kašovité. Uvařený pokrm skladujte v mrazicí vzduchotěsné nádobě po dobu několika měsíců. Pro opětovné ohřátí, nejprve rozmrazte v lednici a za stálého míchání ohřívejte na sporáku, aby se smetanový základ nesrazil.