Neváhejte ochutnat recepty na polévky na podzim, které jsou zdravé a zasytí. Inspirujte se!

Léto je fuč a začínají chladnější dny. Jak by se člověk mohl zahřát lépe, než když zkusí recepty na podzimní polévky.

Neváhejte experimentovat a pohrajte si s různými druhy zeleniny, s nimiž vykouzlíte ty nejlepší pochoutky pro své blízké i přátelé.

Chystáte malou oslavu, posezení s kamarády nebo jen nevíte co k večeři?

Takové jídlo plné zeleniny a toho správného koření nejen zahřeje, ale zároveň pohladí vaše chuťové buňky.

Co jsou pšeničné otruby?

V podstatě jsou to hlavně části slupek, přičemž otruby se dají získat při zpracování pšenice. Jsou nadupané proteiny, tuky, vitamíny i minerály.

Přesto se v našich kuchyních tak moc nevyužívají, což je škoda. Mnoho lidí má totiž otruby zažité jen jako krmivo pro koně, ale to už se změnilo. Značná část otrub je tvořena vlákninou a to celých 43 %.

Kam se dají otruby použít?

Otruby se hodí jako přísada do domácího pečiva či housek, které bude díky nim bohaté na vlákninu. Zároveň se dá využít do müsli, v jogurtu, ale i jako součást müsli tyčinek.

Neváhejte je přimíchat do těsta na sušenky či muffiny, případně do kaše ke snídani. No a v neposlední řadě se dá otrubami skvěle zahustit třeba polévka.

Na co jsou prospěšné?

  • Doplňování vlákniny do stravy.
  • Prevence proti zácpě.
  • Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu

Na co si dát pozor?

Vzhledem k tomu, že otruby obsahují tzv. lignin, který je dost tvrdý, může velmi nepříjemně narušit sliznici střev. To je také důvod, proč jejich konzumace není vhodná pro jedince trpící kolitidou či dráždivým trakčníkem.

Jaké jsou druhy fazolí?

Fazole jsou velmi lahodnou potravinou, která by na našem jídelníčku rozhodně nesmí chybět. Bohužel jejich často zdlouhavá příprava a následný výskyt plynatosti mnohé z nás od jejich konzumace odradí.

To je ovšem škoda, protože jsou nadupané rozpustnou i nerozpustnou vlákninou, bílkovinami, ale i dalšími významnými látkami. Celkově je možné vybírat z 11 druhů fazolí. Které to jsou?

Adzuki

Jsou původem z Číny. Charakteristická je jejich jemně oříšková chuť. Mají množství bílkovin, vápníku a fosforu. Tento druh je doporučován při léčbě ledvinových onemocnění.

Stačí jen na 3 – 4 hodiny namočit a pak ve stejné vodě uvařit po dobu 1 hodiny v tlakovém hrnci. Výhodou je, že jsou hodně syté, takže nám vydrží pocit nasycení mnohem déle.

Barevná

Mají moučnou konzistenci, ale jinak jsou téměř univerzální. Dají se totiž použít v polévkách, do salátů omáček, ale vynikající jsou i jako pyré či zapečené. Perfektně si rozumí s ostřejším kořením, proto jsou tou správnou volbou do chilli con carne.

Bílá

Chuť je hodně jemná s krémovou strukturou. Ideální na tvorbu fazolového pyré. Jinak se dají použít do polévek, salátů i jako příloha. Dá se z ní připravit super pomazánka.

Jediné, co nepotěší je nutnost namáčení na 8 až 12 hodin. V tlakovém hrnci jsou uvařené během 20 minut, zatímco v klasickém hrnci to chce cca 1,5 hodiny.

Černá

Díky nasládlé chuti jsou dokonalou surovinou do salátů. Původem jsou z Jižní Ameriky, ale pěstují se také v Thajsku a Číně. Je to oblíbená ingredience v mexické kuchyni. Doba namáčení i přípravy je stejná jako u bílých fazolí.

Mungo

Tohle je hodně oblíbený druh na klíčení, neboť nemá tendenci plesnivět ani nepodlého hnilobě. Jejím rodištěm je Indie, jinak se pěstuje i v asijských zemích. Tyto fazole jsou nadupané železem, draslíkem, hořčíkem, ale i spoustou vitamínů.

Chuť se podobá zelenému hrášku a mají vysokou stravitelnost. Musí se namáčet na 4 – 8 hodin a vodu je potřeba slít. Na plotně se uvaří během 45 minut, v tlakovém hrnci jim stačí 10 minut.

Černé oko

Svůj název získal tento druh podle skvrny, která má žlutou či černou barvu na jinak bílém povrchu a vypadá jako oko. Chuť je jemná, zcela neutrální, takže záleží na tom, jaké použijeme koření a bylinky, aby byl výsledný pokrm lahodný.

Ovšem díky tak říkajíc žádné chuti jsou skvělé do polévek a zeleninových nákypů. Opět se namáčí na 8 až 12 hodin a vaří se 60 minut na plotně či 15 minut v tlakovém hrnci.

Červená

Říká se jim chilli fazole. Jsou dost velké a jejich barva se pohybuje od červené k hnědé. Původem jsou ze střední Ameriky. Když se uvaří doměkka, jsou příjemně nasládlé. Je to skvělá přílohy k pokrmům z rýže nebo kukuřice.

Nejlépe vyniknou s cayenským pepřem či pálivou paprikou. Ideální je, když se namočí na 12 – 24 hodin. Poté se za 20 minut uvaří v tlakovém hrnci nebo za 90 minut na plotně v klasickém hrnci.

Navy

Jsou zdrojem manganu, hořčíku i kyseliny listové. Doporučují se jako prevence vysokého tlaku a aterosklerózy. Hodí se do polévek, salátů, ale také do různých pomazánek nebo k zapékání. Chuť je velmi jemná.

Pinto

Největší popularitu si získal tento druh v USA a Mexiku díky pikantní moučné chuti. Bývá součástí rýžové směsi, která se zabalí to kukuřičné tortilly.

Musí se namáčet na 8 – 12 hodin a vaří se 90 minut v klasické nebo 20 minut v tlakovém hrnci. Kvůli lehčí stravitelnosti se doporučují připravovat s bylinkami.

Purpurová

Jakmile se uvaří, jejich chuť je jemná a zcela neutrální. To je také důvod, proč se využívají jako zavářka do polévek, ovšem jsou skvělé i do míchaných salátů.

Pokud chceme trochu podpořit jejich chuť, sáhneme po bylinkách a koření, například tymián, bazalka, majoránka a podobně. Před vařením je namočíme na 4 hodiny do vlažné vody, tu pak slejeme a dáme vařit v čerstvé vodě, dokud nezměknou.

Borlotti

Tyto italské fazole mají skvělou chuť, přičemž jejich slupka je o dost silnější. Jsou perfektní do salátů, ale používají se i v teplé kuchyni. Jejich textura je mramorová, takže ladí i esteticky. Když se vyloupou, používají se jako korálky k navlékání.

Kromě italské kuchyně, se těší velké popularitě také v turecké, mexické či portugalské. Použijte je do salátů, pomazánek, ragú, k dušenému masu, a hlavně do jídel tzv. z jednoho hrnce.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.