Lahodné recepty na sicilskou caponatu 4x jinak. Inspirujte se!

Pizza a těstoviny – klasiky italské kuchyně zná každá.

Italové ale milují též zeleninu.

Ta je základem pokrmu, který připomíná francouzské ratatouile nebo maďarské lečo.

Vyzkoušejte společně s námi recepty na caponatu.

Fantazii se meze nekladou!

Co je caponata?

Sicilská kuchyně má kořeny v tradici chudých, která je založena především na některých typických surovinách, jako jsou lilky. A právě ty jsou hlavní ingrediencí na přípravu tohoto lahodného pokrmu, který se podává buď jako předkrm, nebo jako příloha k hlavnímu jídlu.

Zaujal vás název caponata? Pak věřte, že se o něj vedou poměrně velké spory. Někteří lidé jej odvozují od slova capone, které v sicilském dialektu označuje lahodnou rybu jménem lampuga, která se v minulosti podávala v bohatých rodinách ochucená sladkokyselou omáčkou.

Obyčejní lidé, kteří tuto rybu neměli k dispozici nebo si ji nemohli dovolit, zjistili, že lilek je vynikající náhražkou, a tak vznikl recept na caponatu.

Jiní odvozují název od latinského slova caupona, kde cauponium znamená osteria. Osteria byla něco jako hospoda, kde se setkávali námořníci, kteří se sem po návratu z práce chodili občerstvit sklenkou vína doprovázenou chudým, ale chutným jídlem.

Z čeho caponatu připravit?

Nejen na Sicílii, ale po celé Itálii se můžete setkat s mnoha variantami receptů na caponatu. Dalo by se říci, že skoro každá rodina má každý svůj vlastní dokonalý recept.

Původní recept, který je z okolí Palerma, obsahoval lilky, zelené olivy, cibuli a celer. V okolí Catanie se caponata připravuje navíc s paprikami a bramborami. Výsledek je nejen bohatší, ale také sladší. V Trapani se kromě paprik používá mrkev a přidávají se také rozinky a mandle.

Převaha receptů obsahuje pouze zeleninu, nicméně existuje i možnost pokrm obohatit kousky ryby nebo mořskými plody.

Několik tipů na závěr

  • Pokud dáváte přednost lehčí caponatě, vyhněte se smažení. Poduste všechnu zeleninu společně v hrnci, případně můžete zeleninovou směs upéct v troubě.
  • Caponata by se měla podávat studená. Odpočíváním totiž získá jemnou a vyváženou chuť.
  • Nic samozřejmě nebrání tomu, abyste si ji vychutnali i teplou, ale hrozí, že sladkokyselá chuť přebije chuť zeleniny.
  • Caponatu lze uchovávat v ledničce ve vzduchotěsné nádobě po dobu 2-3 dnů.
  • Podávat ji můžete na talíři nebo v misce se lžící tak, aby si každý mohl obsloužit. Kromě toho je možné použít ji k přípravě bruschetty a crostini.

Měli jste letos bohatou úrodu zeleniny ze zahrádky? Vyzkoušejte nejen caponatu, ale také další rozmanité pokrmy se směsí rajčat a paprik!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.