Řízky jsou jedním z klasických pokrmů české kuchyně.
Myslíte si, že na jejich přípravě už se nedá vymyslet nic zajímavého?
Vyzkoušejte naše recepty na řízky naruby!
Jejich tajemství spočívá v tom, že se obalují nejprve ve strouhance a až poté ve vajíčku. Navíc se po osmažení zapékají v troubě, nejčastěji s cibulí.
Ať je připravíte z masa vepřového, kuřecího či telecího, vždy chutnají výborně.
Naše recepty
Několik tipů a triků na závěr
Název řízky naruby je samozřejmě odkazem na způsob jejich přípravy. Maso se po naklepání a okořenění nejprve obalí ve strouhance a poté ve vajíčku. Oproti tradičním řízkům v trojobalu jde tak o obrácené pořadí s tím, že se vůbec nepoužívá hladká mouka, kterou se v případě klasických řízků začíná.
Strouhanku je třeba do masa dobře zatlačit, ať už prsty, nebo s pomocí paličky na maso, neboť na samotném mase hůře drží. Pokud chcete, můžete do strouhanky přidat různé čerstvé či sušené bylinky pro ozvláštnění chuti. Pokud máte rádi pikantnější pokrmy, lze plátky masa před vložením do strouhanky posypat pálivou paprikou nebo chilli. K rozšlehanému vajíčku je rovněž možné přidat trochu dijonské hořčice či sójové omáčky.
Během dopékání obrácených řízků v troubě se doporučuje kontrolovat, zda nepotřebují v průběhu zlehka podlít, nejlépe vývarem, ale lze použít i obyčejnou vodu.
Řízky naruby nejen s cibulí
Jak moc cibulku před společným zapečením s řízky orestujete, záleží na vašich chuťových preferencích. Pokud máte rádi křupavější variantu, osmahněte cibulku více, pokud dáváte přednost cibuli pouze zesklovatělé, poduste ji kratší dobu. Obě dvě verze jsou velmi chutné.
Kromě cibule a česneku lze k řízkům do pekáče samozřejmě přidat i další druhy zeleniny, například papriku či kořenovou zeleninu obecně.