Tyto recepty na segedínský guláš jsou tak lahodné, že je budete vařit skoro pořád!
Vyzkoušejte naše varianty, s vepřovým, hovězím masem nebo bůčkem.
Jaký z nich ochutnáte jako první?
Naše recepty
Historie segedínského guláše
Szekely guláš neboli segedínský guláš je maďarský guláš z vepřového masa a kysaného zelí. Toto jídlo je synonymum pro maďarskou tradiční kuchyni.
Szekely guláš je poněkud neobvyklé jídlo, které nedodržuje základní pravidla tradiční přípravy guláše. Na rozdíl od tradičního guláše je jeho hlavní složkou vepřové maso s přídavkem kysaného zelí a smetany.
Tradičně se připravuje ve větším množství, protože se dá ohřát a s každým ohřevem je chuťově ještě lepší.
Způsob jeho vzniku však mnohé vysvětluje. U tohoto pokrmu je známé i místo a čas, kdy vznikl. Stalo se tak v roce 1846 v restauraci Komlo Garden v dnešní Budapešti.
Podle legendy je původ tohoto pokrmu a jeho název připisován Józsefovi Székelymu. Byl to okresní archivář 19. století, básník a spisovatel. Podle legendy přišel Székely do restaurace se svým přítelem, slavným maďarským básníkem Sándorem Petőfim. Přišli ale na pozdní oběd, když došlo jídlo a jediné, co mohl číšník nabídnout, byly zbytky kysaného zelí a vepřového guláše.
Vtipný Székely to namíchal do jednoho jídla a tak vznikl Székely guláš.
Velmi rychle mnoho budapešťských restaurací mělo toto jídlo na jídelním lístku. Poprvé byl pod tímto názvem zmíněn v Pravé maďarské kuchařce z roku 1899.
Podle jiného výkladu název pochází ze země Székely, z oblasti ve středním Rumunsku. Tato oblast je převážně osídlena Maďary, kterým se říká Székely neboli „Seklerové“.
My ho známe jako segedínský guláš a název odkazuje na město Szeged v jižním Maďarsku, známé pěstováním červené papriky.
Guláš se nejlépe podává s chlebem a zakysanou smetanou a skvěle se hodí ke sklence (nebo dvěma) červeného vína.