Poctivé recepty na vánoční štolu v 7 nejlepších variantách a triky, jak ji správně připravit!

K Vánocům patří nejen cukroví či vánočka, ale také další sladké pochutiny.

Máte rádi kynuté těsto, rozinky, kandované ovoce a mandle?

Vyzkoušejte naše recepty na vánoční štolu.

Uvidíte, že moučník oblíbený především u našich německy mluvících sousedů zachutná i vám!

Správně by se měla začít připravovat již tři týdny před svátky, není to ale nutné.

Nejen tento recept na vánoční štolu vám pomůže udělat vaše Vánoce zdravějšími. Upéct si můžete také mnoho variant zdravého cukroví!

Několik základních pravidel pro přípravu štoly

Originální recepty na vánoční štolu obsahují nejen přesný postup, který je při přípravě nutný dodržet, ale také několik kroků, které není radno vynechat, jinak s výsledkem nemusíte být zcela spokojeni.

  • Rozinky, kandované ovoce, kůru, mandle či ořechy je nutné před použitím naložit na několik hodin do rumu.
  • Pravá vánoční štola se připravuje z čerstvých kvasnic, nikoli sušených či prášku do pečiva.
  • Stejně jako při přípravě vánočky, je i v případě štoly nutné těsto velmi důkladně vypracovat ručně či za pomoci kuchyňského robota.
  • Mouku, polohrubou, hladkou či jakoukoli jinou před použitím prosejte.
  • Při pečení používejte opravdové máslo, nikoli jeho náhražky.
  • Pravá štola obsahuje též špetku koření, nejčastěji skořici, kardamom, muškátový oříšek a vanilku, použít lze i hřebíček.
  • Upečenou a vychladnutou štolu bychom správně měli zabalit do alobalu a na alespoň dva týdny uložit na chladné místo. Dojde tak ke správnému rozložení chutí.

Štola jako symbol Vánoc

Historie vánoční štoly sahá až do středověku. První štola byla pravděpodobně upečena v Drážďanech ve 14. století, odtud se brzy rozšířila po celém Německu. Receptů na vánoční štolu existuje obrovské množství, dá se říci, že každý region má svou vlastní variantu. Kromě Německa, je štola oblíbená též v Rakousku a Švýcarsku. Zajímavé je, že původně nebyla moučníkem, ale druhem postního jídla. 

Z tohoto důvodu rovněž v prvních recepturách chyběly některé typické ingredience jako máslo či mléko, peklo se pouze z mouky, vody a kvasnic. V 15. století papež zákaz používat máslo zrušil a receptura se během dalších staletí dále vyvíjela a obohacovala.

Typický tvar štoly má být připomínkou Ježíška v povijanu. Na začátku 18. století uspořádal August Silný v Drážďanech vojenskou oslavu „Zeithainer Lustlager“, při jejíž příležitosti byla upečena vánoční štola o váze 1800 kilogramů. Jako připomínka této akce se od roku 1994 pravidelně v sobotu před druhou adventní nedělí pořádají Slavnosti Drážďanské štoly.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.