Tradiční jídlo, které je oblíbené především ve Slezsku.
V podstatě se jedná o kynuté těsto na chléb plněné slaninou, uzenou plecí, párky, ale třeba i klobásou.
Dovnitř však můžete dát jakékoliv jiné maso podle libosti. Třeba v Portugalsku se dělá podobný chleba, ovšem plněný kuřecím masem, uzenou šunkou, treskou i sardinkami.
Přinášíme vám ty nejlepší recepty na velikonoční šoldru, tak se inspirujte! 🙂
Naše recepty
Jak udělat těsto na šoldru?
Udělat si těsto na plecovník je jednoduché. Jestliže nemáte čas dělat si kynuté těsto sami, můžete si přímo koupit směs, která je běžně dostupná v obchodech. Jedná se o směsi na chleba, které připravíte podle návodu na balení.
Chcete si však udělat kynuté těsto sami? Bude vám tak chutnat lépe plecovník? Receptů je hned několik. Třeba tento máme sami odzkoušený a je perfektní.
Budete potřebovat:
- 1 kg hladké mouky
- 500 ml vody
- 1 lžička soli
- 2 lžičky kmínu
- droždí
- trocha cukru
- 1 lžíce oleje
- 1 větší vejce
Postup přípravy:
- S trochou vlažné vody smíchejte cukr a kostku droždí. Vznikne tím kvásek.
- V misce smíchejte mouku, sůl a kmín. Do moučné směsi přidejte olej a kvásek, a potom postupně přilívejte vlažnou vodu, dokud nevznikne hladké těsto na chleba.
- Vytvořte bochánek, přikryjte ho utěrkou a nechejte ho v teple nakynout, a to alespoň po dobu jedné hodiny.
Jaký je původ plecovníku?
Velikonoční plecovník je oblíbený druh slaného pečiva, který se připravuje z chlebového těsta. Protože se dovnitř dává uzená plec (ale klidně i jiný druh masa), říká se mu právě plecovník i plecák. Na první pohled vypadá jako klasický chleba, ovšem po jeho rozkrojení vás překvapí uzenina. Velikonoční šoldra má svůj původ ve Slezsku, nicméně s recepty se setkáte také v zahraničí.
Jako příloha se k této pochoutce dávají pivo, víno, lihoviny, okurky, kyselé cibulky, nakládaný česnek, olivy, korbáčky a podobně.
K Velikonocům neodmyslitelně patří velikonoční jidášky. Vyzkoušejte některý z receptů a dejte nám vědět, jak vám chutnaly! 🙂