Už jste si někdy zkusili připravit recepty na vídeňský řízek? Jestli ne, tak to rozhodně musíte ochutnat, protože to je snad nejlepší kousek masa, co se vám kdy objeví na talíři.
Tence naklepaný, perfektně osmažený a dokonale šťavnatý, přesně takový pokrm vykouzlí úsměv na vašich rtech a potěší chuťové pohárky.
Překvapte své blízké nezvyklým obědem či večeří a připravte jim toto jednoduché, ale přesto naprosto vynikající jídlo po kterém se jen zapráší.
Dokonce je možné zvolit i alternativu telecího masa, pokud se vám jej z rovna nepodaří sehnat.
Proč právě vídeňský řízek?
Klasické řízky se v našich domácnostech připravují pro různé příležitosti, ať už je to oslava narozenin, nějaký večírek nebo také na Vánoce ke štědrovečerní večeři, zvlášť pokud u tabule zasednou i jedinci, kteří nekonzumují kapra.
Ovšem pro slavnostnější příležitosti stojí za to připravit pravý vídeňský řízek, což je vlastně kvalitní kus telecího masa, které je potřeba opravdu důkladně rozklepat na tenký plátek, aby byl přes celý talíř.
Jasně, že ne každý si potrpí na to, aby měl na talíři řízek velikosti kola od vozu, ale věřte, že to potěší. Když k tomu ještě přihodíte hranolky s citronem, nebo bramborový salát je o luxusní oběd postaráno.
Jako maso se používá telecí kýta, respektive ořech, případě vrchní šál. Wiener Schnitzel, jak se správně tento řízek nazývá, musí být šťavnatý, jemný a z kvalitního masa.
Pokud si půjdete maso koupit k řezníkovi, je dobré jej požádat, aby vám uřízl maso tak, že odkrojí plátek jen do poloviny a k tomu ukrojí ještě druhý. Ten uříznou až do konce, takže bude plátek vlastně dvojitý a ten pak stačí pouze rozložit, vyklepat a budete mít řízek větší než je talíř.
Když se řízek obalí v trojobalu, musí se osmažit v optimálně rozpáleném tuku. Ideální je přepuštěné máslo, ale může se samozřejmě použít i olej nebo rovněž sádlo. Pánev nesmíme přeplňovat, aby se jednotlivé plátky nedotýkaly a tuk nepřetékal.
Říká se, že císaři Františku Josefu I. byl doporučen jako úžasný pokrm kotleta, která se měla obalovat ve směsi strouhanky a oblíbeného parmezánu. Jenže kuchař jeho císařské výsosti parmezán neměl, takže místo něj použil mouku a vejce, no a vídeňský řízek byl na světě.
Samozřejmě, že je to jen jeden z mnoha příběhů vzniku a není možné jej nijak ověřit. Někdo tvrdí, že se takový pokrm ve vídeňských kuchyních vyskytoval už dávno předtím, ale vždy je to jen jedna paní povídala.