Brambory patří v české kuchyni k nejčastějším přílohám.
Konzumují se pečené, vařené, v podobě bramborové kaše, salátu, knedlíků i hranolek.
Zařaďte je do svého jídelníčku v nové podobě!
Načerpejte inspiraci z našich receptů na vídeňský bramborový salát.
Jeho příprava je velmi snadná, jedinou podmínkou jsou kvalitní brambory.
Který vyzkoušíte jako první?
Naše recepty
Kromě smažených řízků se recepty na vídeňský salát skvěle hodí také k mletému masu. Inspirujte se našimi recepty na kapustové karbanátky.
Saláty s bramborami
Když si se řekne salát z brambor, téměř všem z nás se vybaví klasický bramborový salát, který konzumujeme zejména během vánočních a velikonočních svátků.
Nicméně vzhledem k tomu, že je v něm kromě brambor a další zeleniny často též nemalé množství majonézy a mnoho z nás do něj přidává i uzeninu, není tento salát zrovna nejzdravější. Recepty na vídeňský bramborový salát jsou důkazem, že velmi chutnou přílohu lze vyrobit i s minimem ingrediencí a bez majonézy.
Tipy na krémový vídeňský salát
Kouzlo toho nejlepšího vídeňského salátu spočívá ve správných bramborách a zálivce.
- Zálivka totiž vznikne nejen z použitých ingrediencí, tedy vývaru, oleje, octu a hořčice, ale také ze škrobu z brambor. Když se vše promíchá, výsledkem je lahodná a krémová zálivka. Brambory přelité zálivkou by měly být následně krásně lesklé.
- Na vídeňský salát byste měli používat pokud možno vždy salátové brambory, varný typ A. Pokud jste koupili brambory, které mají málo škrobu, můžete vyzkoušet malý trik. Trochu uvařených brambor rozmačkejte nebo prolisujte, rozmíchejte je ve vývaru a následně přidejte do salátu.
Postup na originální přípravu můžete zhlédnout také protřednictvím tohoto videoreceptu.
Recepty na vídeňský salát se nejlépe snoubí s různými smaženými pokrmy, jako jsou smažené řízky či květák, skvěle chutnají též s karbanátky či placičkami z cukety, celeru, hub či kapusty, nebo také se sekanou.
Proč do svého jídelníčku zařadit více brambor?
Brambory sice původně pocházejí z Ameriky, ale během staletí u nás natolik zdomácněly, že je dnes mnoho lidí považuje za naši původní rostlinu. O oblíbenosti brambor na českém území svědčí i mnoho jejich lidových názvů, například zemáky, erteple, krumple či okroše.
V české kuchyni se brambory využívají při přípravě neskutečného množství pokrmů, ať již příloh, polévek či salátů. Jejich výhodou totiž je, že se dají připravovat mnoha způsoby.
Z hlediska nutričního složení jsou brambory bohaté především na sacharidy, z vitamínů v nich najdeme zejména vitamíny C, B1, B2 a B6, z minerálních látek hořčík, vápník, draslík a železo.