Máte v plánu připravit si květák? Děláte dobře!
Tento druh zeleniny je opravdu zdraví prospěšný díky tomu, že posiluje imunitu a navíc podporuje hubnutí.
Inspirujte se našimi recepty na květákový mozeček a připravte si ho jako českou klasiku.
Naše recepty
Pokud si chcete recept vylepšit, můžete navrch přidat orestovanou slaninu.
5 důvodů, proč jíst květák
Tento druh košťálové zeleniny je bohatý na antioxidanty a přispívá k prevenci či k léčbě některých nemocí. Kromě antioxidantů je bohatý na minerály, esenciální vitamíny, fenolické sloučeniny, vlákninu, karotenoidy a rozpustné cukry.
Květák pomáhá proti zánětům. Jelikož je bohatý na antioxidanty a protizánětlivé látky – betakaroten, kyselina skořicová, kyselina kávová, nerulová, kaempferol a kvercetin – pomáhá tak proti oxidačnímu stresu a snižuje v lidském těle přítomnost volných radikálů.
Květák jako prevence a snížení rizika rakoviny. Některé studie prokázaly, že květák je přínosem při prevenci proti rakovině prsa, tlustého střeva, močového měchýře, plic, vaječníků či prostaty. Zjistilo se, že květák dokáže zastavit vývoj karcinogenu, jenž působí jako antimutagen a ten rodí rakovinné buňky.
Květák snižuje riziko srdečního onemocnění a poruchy mozku. Přítomnost protizánětlivých a antioxidačních látek pomáhá před cukrovkou, mrtvicí či neurodegenerativními poruchami. Protizánětlivé schopnosti květáku se vyznačují zejména obsahem vitaminu C, vitaminu K, omega-3 mastných kyselin a dalších antioxidantů. Pomáhá tak udržet tepny a krevní cévy, chránit je od tvorby plaků a snižovat riziko vysokého cholesterolu a krevního tlaku.
Květák zlepšuje trávení. Kromě trávení napomáhá detoxikaci těla a to právě díky glukosinolátům a thiokyanátům. Květák podporuje funkci jater a neutralizuje toxiny, které mohou krajně vést až k rakovině.
Z květáku si můžete také připravit výborné květákové placky. Rychlý oběd či večeře.