Fermentované nebo také kvašené zelí má v kuchyni nemálo kulinářských kombinací.
Tuto domácí pochoutku je dobré mít ve spíži po celý rok.
Je plné vitamínů a výhoda plyne i z jeho trvanlivosti.
Připravili jsme si pro vás ty nejchutnější recepty z kysaného zelí.
Naše recepty
Jak na tento recept z kysaného zelí? Podívejte se na videorecept:
První zelí se objevuje již v pozdním jaru, hlavním obdobím je však podzim, kdy zelí hraje všemi barvami. Podle toho dělíme zelí na bílé, červené a někdy také modré.
Zajímalo by vás, jak si vybrat kvalitní krb do domácnosti? V naší recenzi na elektrické krby jsme si zmínili nejen nejoblíbenější modely, ale i tipy k výběru.
Jak poznáte, že je kysané zelí zkažené?
Jednoduše! Pokud jste jej správně naložili, udusali a koupalo se celé ponořené v optimálním množství šťávy i soli, kvasilo bez přístupu vzduchu a po době kvašení bylo uchováváno při teplotě nižší 10 °C, nemělo by mu nic být.
Přirozeně má sirný zápach a pěknou barvu. Pokud je bílé zelí spíše hnědé, může to být způsobené použitím soli s jódem, stářím zelí nebo kvašením při vysoké teplotě. Pokud ale nesmrdí hnilobou, nemá viditelné známky plísně, mazlavou konzistenci nebo netypickou chuť, mělo by být naprosto v pořádku.
Jak zelí správně dochutit?
Jako první zelí ochutnejte. Je-li příliš kyselé, lák přelijte do sklenice a uchovejte na něco jiného. Zelí pak během vaření pěkně oslaďte a podlijte vodou naředěným lákem. Málo kyselé zelí pak dochucujeme vinným nebo lihovým octem. Harmonii kyselosti a sladkosti regulujeme přidáním cukru.
K dalšímu dochucení kromě soli a pepře použijte na zelí bobkový list, hřebíček, nové koření a kmín.
Do dušeného zelí klidně přidejte jablko či ananas.
Máte-li chuť na zelí zapékané, opět můžete využít našich receptů na webu.