Sněhové cukroví neboli cukroví z našlehaných bílků známe všichni.
Co se zbylými žloutky?
Načerpejte inspiraci z našich receptů na žloutkové cukroví!
Použít je můžete nejen do těsta, ale také na polevu či krém.
Která varianta se stane vaší nejoblíbenější?
Naše recepty
Vánoční pečivo můžete naplnit i dalšími typy krémů. Vyzkoušejte naše rozmanité krémy do cukroví! Máslový, mandlový, kokosový či vanilkový!
Tajemství ukryté ve žloutku
Při pečení se do těsta nejčastěji používá buď celé vejce, nebo právě jen žloutek. I když se dlouho myslelo, že vejce nejsou příliš zdravá, především kvůli obsahu cholesterolu, ukázalo se, že to není tak úplně pravda. Právě žloutek totiž obsahuje poměrně velké množství zdraví prospěšných látek.
Co konkrétně ve žloutku najdeme? Jde o směs proteinů, lipidů, lecitinu, vitamínů a minerálů. Z minerálů je bohatý především na fosfor, zinek, vápník a draslík. Z vitamínů obsahuje všechny, kromě vitamínu C. Barvu žloutku ovlivňuje množství betakarotenu, čím více ho obsahuje, tím výraznější žlutou barvu má.
Jak nejsnadněji oddělit žloutek a bílek?
Existuje mnoho způsobů, jak od sebe vaječný žloutek a bílek v případě potřeby oddělit. Dokonalé oddělení je důležité především pro bílky, kdy i malý kousek žloutku nám může velmi pokazit kvalitu vyšlehaného sněhu. Nejznámější a nejpoužívanější je rozklepnutí vajíčka o ostrou hranu šálku či dřezu, případně nožem, a následné oddělení. Bílek do šálku a žloutek zůstane ve skořápce.
Kromě toho můžete k oddělení žloutku a bílku využít i malý trik s PET lahví. Stačí celé vajíčko jednoduše vyklepnout do misky. Poté přiložte na žloutek čisté hrdlo PET lahve, lehce stiskněte a tlak žloutek vtáhne dovnitř