Máte rádi tradiční kyselé zelí?
Chcete si připravit vitamínovou bombu na celou zimu?
Vyzkoušejte domácí nakládané zelí a další zeleninu!
Začátek zimy přímo vybízí k výrobě kvašené zeleniny, která je vitamíny přímo nabitá k prasknutí.
Podle tradiční čínské medicíny je navíc kvašená zelenina mnohem přínosnější pro náš organismus, než například čerstvá rajčata a okurky během zimy, kdy je tato zelenina uměle pěstována ve sklenících místo slunných záhonků.
Naše recepty
Víte, že červenou řepu můžete naložit i jinak? Vyzkoušejte i další varianty nakládané červené řepy.
Kyselé zelí a jeho přínos pro zdraví
Že je kysaná zelenina v čele se zelím zdraví prospěšnou potravinou, vás jistě nepřekvapí. Vždyť i malým dětem rádi vyprávíme pohádky o námořnících, kteří si krom truhly s pokladem a upovídaného papouška vezli na lodi i sud s kyselým zelím, aby neměli kurděje.
Věděli jste ale, kde všude dokáže nakládané zelí pomoct? Tato vitamíny nabitá pochoutka má pozitivní vliv na:
- poruchy mozku a duševní choroby
- zažívací potíže, jako je syndrom prosakujících střev nebo ulcerativní kolitida
- poruchy nálady, jako je deprese a úzkost
- různé autoimunitní choroby
- cukrovka a další metabolické stavy
- obezita nebo přibývání na váze
- astma
- hormonální nerovnováha
- alergie na potraviny a citlivost na některé suroviny v jídle
- rakovina v některých formách
A proč je kyselé zelí tak prospěšné? Mohou za to přátelské bakterie vznikající při kvašení podobné těm, které známe například z jogurtu. Tyto bakterie působí v našem tlustém střevě, tedy tam, kde sídlí i centrum naší imunity a tedy odolnosti vůči všem chorobám a vnějším vlivům.
Dopřejte si tuto kysanou dobrotu několikrát týdně a zejména v zimním období na sebe pozitivní účinky nenechají dlouho čekat.
Nevíte, jak zpracovat nakládané zelí v kuchyni? Vyzkoušejte naše osvědčené recepty s kyselým zelím, které zachutnají každému!
Návod na nakládání kyselého zelí
Existují dva základní způsoby nakládání kyselého zelí. Klasické české nakládání zelí, tedy kvašení ve velké nádobě (zeláku), je ve své podstatě velice podobné čínskému nakládání fermentované zeleniny, z níž mezi nejznámější patří slavné kim-či.
Fermentované zelí se nechá několik dnů až týdnů uležet ve slaném nálevu, kde se vytvoří zdraví prospěšné bakterie. Takto naložené zelí vydrží pouze pár týdnů a můžete si jej vyrobit kdykoliv během roku.
Druhým způsobem je konzervování zelí v kořeněném nálevu, kdy nakládáme zelí (a jinou zeleninu) do sklenic a zaléváme horkým nálevem. Celá sklenice se ještě zavaří ve vodě a díky tomu vydrží až několik měsíců. Na rozdíl od fermentovaného zelí však takto zpracované zelí neobsahuje tolik zdraví prospěšných látek. Zato však vydrží podstatně déle.
Jak si nakonec tento proces alespoň trochu usnadnit? Máte nějakou vychytávku na krouhání zelí nebo jej sekáte ručně? Pokud by vás zajímalo, jak si v této režii vedou elektrické krouhače potravin, mrkněte na recenzi.