Zeleninové recepty
Zeleninové recepty nabízejí nekonečně mnoho chuťových kombinací. Pokud patříte mezi příznivce zdravého životního stylu a snažíte se redukovat spotřebu masa, zdravé recepty ze zeleniny jsou vhodným doplněním jídelníčku.
Různě upravená zelenina má rozdílný vliv na naše tělo. Čerstvé saláty, zeleninové šťávy či smoothies ochlazují náš organismus a proto bychom je měli konzumovat zejména v letních měsících. Naopak tepelně upravená zelenina ve formě polévek, zapečených nákypů či restovaných směsí nás prohřeje během sychravého podzimu a zimy.
Vyzkoušejte ty nejlepší veganské a vegetariánské recepty se zeleninou, které vám dodají dostatek vitamínů, minerálů, enzymů a zdravé energie v přirozené formě.
Recepty se zelím
Čerstvé i kysané zelí patří mezi tradiční české suroviny, ale recepty ze zelí byste našli i v zahraničí. Nejlepší je konzumovat tepelně neupravené kyselé zelí, které, stejně jako jiná kvašená zelenina, obsahuje přímo nálož vitamínů.
Mladé hlávkové zelí je měkké a křupavé, proto jej nejlépe využijeme na zimní zelný salát. Můžeme z něj připravit také výborné karbanátky nebo zelné placky, nebo jej podávat zapečené s bramborem a kousky uzeného.
Vařené zelí je klasickou přílohou k pečenému masu- podle chuti můžeme zvolit bílé české nebo červené moravské zelí, které bývá kyselejší. Nejen na Valašsku se potom z kysaného zelí se také připravuje výborná zelná polévka s klobásou a bramborem- kyselica.
Recepty s cuketou
Cuketa patří mezi chuťově neutrální druhy zeleniny, ale v kuchyni má široké využití jak v teplé, tak studené kuchyni. Díky vysokému podílu vody se dá ochutit na mnoho způsobů a využijeme ji jak při přípravě slaných jídel, tak sladkých moučníků.
Recepty z cukety jsou zdravé, levné a jednoduché na přípravu. Za vyzkoušení stojí smažená cuketa v trojobalu nebo oblíbené cuketové bramboráky a placky.
Cuketu můžeme rovněž připravit na sladko, cuketová buchta s čokoládovou polevou nebo vláčné muffiny chutnají výborně.
Cuketu můžeme i nakládat podobně jako kyselé okurky. Sterilovaná cuketa se skvěle hodí jako studená příloha ke grilovanému nebo pečenému masu.
Recepty s brokolicí
Brokolice je chutná, zdravá a výborně se s ní v kuchyni pracuje. Stačí pár minut povařit ve vodě nebo v páře a můžete jíst. Syrová brokolice bývá tvrdá, proto je vhodnější ji před použitím krátce blanšírovat. Takto připravené růžičky můžete i zamrazit, mražená brokolice se vám bude hodit, až nebudete mít čas stát u plotny- stačí jen vysypat do hrnce a krátce povařit. Vařená brokolice může také nahradit přílohu, pokud se snažíte omezit sacharidy.
Za vyzkoušení stojí ovšem i složitější recepty z brokolice- můžete ji zapékat, smažit nebo mixovat do pomazánek. Zapečená brokolice patří k nejoblíbenějším receptům, stačí přidat brambory, česnek a váš oblíbený sýr nebo trochu slaniny. Vyzkoušejte i vynikající polévky z brokolice– smetanový brokolicový krém nebo klasická brokolicová polévka s kousky zelených růžiček chutná výborně.
Recepty s celerem
Celer je díky své výrazné chuti buď milován, nebo nenáviděn. Naučte se jej správně upravovat a vyzkoušejte fantastické recepty s celerem, které zachutnají celé rodině.
Klasický bulvový celer tvoří zejména základ polévek– poctivý vývar se bez kousku celeru neobejde. Můžete vyzkoušet i krémovou celerovou polévku se smetanou, která silné aroma zeleniny zjemní. Vynikající je také smažený celer v trojobalu a pokud si hlídáte příjem kalorií, dopřejte si vynikající dietní celerové pyré jako přílohu místo bramborové kaše. Oblíbený je také klasický celerový salát se smetanou.
Řapíkatý celer má využití zejména ve studené kuchyni– přirozeně ochlazuje organismus, i když jej neskladujete v lednici. Proto jej oceníte především v horkém létě jako součást osvěžujícího smoothie. Celer můžete také přidávat do zeleninových salátů a to jak přílohových, tak obědových. Pokud vám vadí jeho vlákna, stačí nakrájet řapíky na malém kousky.